بازار سهام

تقویت تقاضا در روز پایانی

افت و خیزهای مداوم شاخص پس از پشت سر گذاشتن صف‌های فروش سنگین و منفی‌های مکرر در پی اجرای برخی سیاست‌ها برای بهبود وضعیت بازار سرمایه و قرار گرفتن روند بازار در فضای انتخاباتی، سایه ابهام و بلاتکلیفی را بر سرمایه‌گذاران افکنده است؛ به‌طوری که شاخص کل در یک دامنه محدود در حال درجا زدن است. بر این اساس نماگر اصلی تالار شیشه‌ای روز گذشته شاهد غلبه خریداران بر فروشندگان در عمده نماد‎های بزرگ و شاخص‌ساز بود و موجب صعود ۸۱۹۰ واحدی شاخص کل و رسیدن آن به ارتفاع یک میلیون و ۱۴۸ هزار واحدی شد. این سبزپوشی به کلیت بازار سرایت کرد و شاخص کل هموزن نیز توانست رشد ۱۷/ ۰ درصدی را تجربه کند. برخی فعالان بورس بر این باورند که بازار سرمایه توانسته به آرامی رنگ و بوی یک رفتار منطقی را به خود بگیرد.

 

 

بازار سکه

پتانسیل پنهان سکه

بازار سکه در روزهای اخیر بسیار پرتلاطم بوده و توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را برای انجام معاملات به خود جلب کرده است. با این وجود همچنان روند کلی سکه با توجه به نوسانات قیمت طلای جهانی و وضعیت متزلزل نرخ دلار در پی مذاکرات هسته‌ای و انتخابات، مشخص نیست. به این ترتیب هر سکه تمام بهار آزادی در روز چهارشنبه با نیم‌درصد افزایش، 10میلیون و 850 هزار تومان معامله شد. در این بین کاهش قیمت اونس طلا توانست جناح صعودی بازار سکه را تضعیف کند و مانع رشدهای ناگهانی آن شود. به باور برخی فعالان سکه، اطمینان معامله‌گران از رشد دلار می‌تواند منجر به هجوم تقاضا در این بازار شود؛ از طرفی معتقدند در چنین شرایطی معامله‌گران برای حفظ ارزش دارایی خود و کسب سود بیشتر ترجیح می‌دهند اقدام به خرید سکه کنند.

 

 

بازار طلای جهانی

روند صعودی و آرام طلا

قیمت طلا در ابتدای معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت‌تاثیر رشد بازده اوراق خزانه و اوج‌گیری ریسک‌پذیری که تقاضا برای دارایی امن را تضعیف کرد، از اوج 6 ماهه خود فاصله گرفت. اما در ادامه روز پس از کانال‌شکنی در مدار صعود بازگشت و (در ساعت 17 به وقت تهران) به 1906 دلار رسید. رشد بازده اوراق خزانه که جذابیت طلا را کمتر کرده سودگیری ملایمی را به دنبال داشت. در آستانه انتشار آمار اشتغال ماهانه بخش غیرکشاورزی آمریکا در روز جمعه، نگرانی‌هایی در بازار وجود دارد. با این حال همه سیگنال‌های تورم به نفع طلا در بلندمدت مانده است. آمار مطلوب روز سه‌شنبه نشان داد که فعالیت تولیدی آمریکا در ماه مه تحت‌تاثیر بهبود تقاضا به‌دنبال بازگشایی اقتصاد، اوج گرفته و به تقاضا برای دارایی‌های امنی مانند طلا ضربه زده است.

 

 

بازار اوراق مسکن

تشدید نوسانات در تسه‌ها

دامنه نوسان قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن در بازار فرابورس تهران مشابه سایر گروه‌های سهام، در دام افت و خیز محدود قیمتی قرار گرفته و در روزهای اخیر این نوسانات شدت یافته است. مدتی است که هر برگه تسه 9812 در محدوده 54 تا 55 هزار تومان در حال رفت و برگشت است، به طوری که هر فقره از این اوراق در روز چهارشنبه ارزش معاملاتی بیش از 30 میلیون تومان با 67 معامله رشد 70/ 2 درصدی را تجربه و در قیمت پایانی 54 هزار و 953 تومان رشد کرد. در این بین برخی خریداران مسکن با نزدیک شدن به دوران انتخابات ریاست جمهوری، انتظار دارند که رکود در معاملات و همچنین قیمت مسکن تا مدتی روند کاهشی داشته باشد تا بسیاری از متقاضیان خرید مسکن بتوانند با دریافت این تسهیلات از بانک مسکن خریدهای خود را به سرانجام برسانند.

 

 

بازار نفت

بهبود تقاضا در بازار نفت

قیمت نفت در معاملات روز گذشته تحت‌تاثیر پایبندی اوپک و متحدانش به برنامه خود برای افزایش عرضه در ژوئن و انتظار بازار برای بهبود تقاضا در آمریکا و چین، صعود کرد و به 68 دلار و 25 سنت رسید. همچنین اظهارات وزیر انرژی عربستان سعودی مبنی بر احیای قوی تقاضا در آمریکا و چین و روند واکسیناسیون می‌تواند به تسریع روند توازن بازار جهانی نفت کمک کند و نشست روز سه‌شنبه وزیران نفت اوپک‌پلاس خوش‌بینی بازار را تقویت کرد. رشد قیمت نفت در دو هفته پیشین تحت‌تاثیر نگرانی‌ها نسبت به احتمال بازگشت نفت ایران محدود شده، با این حال مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهانی هنوز به نتیجه نرسیده است. به باور تحلیلگران به نظر نمی‌رسد بازگشت نفت ایران موضوعی فوری برای بازار نفت باشد و پیش‌بینی می‌کنند که تولید و صادرات نفت ایران به بازار جهانی به شکل منظم و شفاف انجام شود.

 

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند