بازار سهام

1

سایه ناامیدی بر بازار سهام

با وجود متقارن شدن دامنه نوسان از روز شنبه اما در نبود برنامه‌های مکمل انتظارات برای بهبود روند بازار بی‌ثمر واقع شد و سیر نزولی بورس در روز دوشنبه نیز ادامه یافت. شاخص کل بورس در پایان معاملات 2/ 1 درصد از ارتفاع خود را از دست داد و به رقم یک میلیون و 174 هزار واحدی افت کرد. همچنین با وجود تزریق 50 میلیون دلار از 200 میلیون دلار وعده داده شده، تحولی در سبزپوشی بازار ایجاد نشد، بلکه روند کاهشی معاملات حفظ شده و ارزش صفوف فروش بسیاری از نمادها افزایشی بوده است.به نظر می‌رسد با توجه به مذاکرات برجام و انتخابات پیش رو نباید انتظار داشت بازار به‌سرعت رو به بالا حرکت کند. به باور کارشناسان، بازار سهام در یک چرخه تکرارشونده قرار گرفته و تا زمانی که مسائل بنیادی بازار به‌صورت دقیق و اصولی حل نشوند نباید انتظاری برای تغییر در روند بازار داشت.

 

بازار سکه

3

تردید معامله‌گران سکه

همزمان با افزایش نرخ اونس طلا در بازار جهانی، طی روزهای گذشته بهای سکه در بازارهای داخلی با رشد روبه‌رو بود. اما وجود تردیدهای زیاد به ادامه روند رشد قیمتی دلار و همچنین وجود ابهامات در حرکت صعودی اونس طلا بسیاری از معامله‌گران سکه به تدریج از موقعیت خرید خارج شدند و از میزان داد و ستدها در این بازار کاسته شد. به‌طوری که هر سکه تمام بهار آزادی دیروز با افت حدود 270 هزار تومانی با قیمت 10 میلیون و 50 هزار تومان مورد معامله قرار گرفت. گفته می‌شود درصورتی که بازارساز بخواهد نرخ دلار را پایین نگه دارد احتمال ریسک سرمایه‌گذاری در طلا و سکه افزایش می‌یابد. اما در این بین نیز با بالا آمدن ارزش ذاتی سکه امیدواری‌ها برای معامله‌گران این بازار جهت رشد بهای این فلز گرانبهای داخلی افزایش یافته است.

 

بازار طلای جهانی

4

موج صعودی طلا

قیمت طلا روز دوشنبه تحت تاثیر کاهش بازده اوراق قرضه و نگرانی‌ها نسبت به افزایش موارد ابتلا به کووید- ۱۹ در بعضی کشورهای آسیایی، به بالاترین حد در بیش از سه ماه گذشته صعود کرد. بهای هر اونس طلا در نخستین روز معاملاتی هفته جاری (ساعت20 به وقت تهران) 1866دلار افزایش یافت.تورم عامل قوی رشد قیمت طلا در کوتاه‌مدت و میان‌مدت خواهد بود. همیشه نگرانی‌هایی نسبت به تعدیل سیاست انبساطی بانک مرکزی آمریکا وجود داشته اما جدیدترین آمار اشتغال غیرکشاورزی آمریکا این نگرانی‌ها را تا حدود زیادی تخفیف داده است. از طرفی بانک مرکزی آمریکا متعهد شده نرخ‌های بهره را تا زمانی که اقتصاد به اشتغال کامل برسد و نرخ تورم به 2درصد افزایش پیدا کند، در رکورد پایین حفظ کند. طلا که پناه امن دارایی در برابر تورم است، از این وضعیت سود خواهد برد.

 

بازار اوراق مسکن

5

تداوم روند صعودی

در معاملات روز دوشنبه بازار سرمایه اوراق تسهیلات مسکن در گروه تسه، در ادامه افزایش قیمت روز‌های پیشین خود بار دیگر رشد قیمت را تجربه کرد و هر فقره از تسه 9812 در دادو ستدهای روز گذشته بازار فرابورس به 59 هزار و 611 تومان رسید که افزایش 5/ 3 درصدی را در مقایسه با قیمت روز کاری قبل نشان می‌دهد. همزمان با افزایش در قیمت پایانی تسه 9812 قیمت خرید نیز در همسویی با آن به 59 هزار تومان رسیده است. افزایش قیمت پی در پی تسه‌ها را می‌توان ناشی از تقاضا در این دسته از سهام دانست، که با توجه به افزایش قیمت روز مسکن ملی رخ داده است. از سوی دیگر بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۰ مقرر شده است یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد اعم از واحدهای مسکونی شهری و روستایی، از تسهیلات ساخت مسکن استفاده کنند که می‌تواند بر روند تسه‌ها تاثیرگذار باشد.

 

بازار نفت

6

تثبیت نفت 65 دلاری

قیمت نفت در داد و ستد‌های روز دوشنبه بازار جهانی پس از پشت سر گذاشتن هفته‌ای پر نوسان، تحت تاثیر آغاز دوباره فعالیت بزرگ‌ترین شبکه خط لوله سوخت‌رسانی آمریکا افزایش اندکی را تجربه کرد اما نگرانی‌ها نسبت به محدودیت‌های جدید کرونایی در آسیا، بازار را نگران نگه داشته تا جایی که نفت را در نخستین روز هفته دلسرد کرده و شاهد افزایش محسوسی نبود. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدییت آمریکا با هشت سنت معادل 3/ 0 درصد افزایش، به ۶۵ دلار و 60 سنت در هر بشکه رسید. سرمایه‌گذاران به دلیل نگرانی‌ها نسبت به گونه به شدت واگیردار ویروس کرونا که نخستین بار در هند شناسایی شد و به کشورهای دیگر سرایت کرده است، محتاط مانده‌اند. به باور کارشناسان با نگرانی‌های رو به افزایشی که نسبت به شیوع پاندمی در آسیا وجود دارد، انتظار می‌رود نفت برنت هفته جاری در بازه محدودی معامله شود.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند