بازار سهام

1

بهبود نقدشوندگی بازار

بازار سرمایه در هفته گذشته با توجه به سیاست‌های اتخاذ شده برای بهبود وضعیت فعلی بورس شاهد تحرکات خوشایندی بود به‌طوری که شاخص کل، بازدهی یک درصدی را در طول هفته گذشته به ثبت رساند و در روز چهارشنبه به رقم یک میلیون و 184 هزار واحدی رشد کرد. اما در مقابل شاخص کل هموزن در طول معاملات هفته گذشته نتوانست در برابر فشار عرضه مقاومت کند و با افت 33/ 0 درصدی روبه‌رو شد. به نظر می‌رسد تغییر برخی محدودیت‌ها از امروز همچون کاهش حجم مبنا و متقارن‌سازی دامنه نوسان با مثبت و منفی 5 درصد تاثیرات امید‌بخشی را بر روند داد و ستدها داشته و در صورت تزریق نقدینگی از سوی منابع صندوق توسعه ملی، احتمال دارد که بازار تحرکات مثبتی را در هفته پیش رو از خود نشان دهد و نقدشوندگی بورس بهبود یابد.

 

بازار سکه

3

صعود سکه به کانال 10 میلیونی

قیمت طلا و سکه درسومین هفته اردیبهشت که مصادف با عید سعید فطر بود روند صعودی داشت و کانال قیمتی جدیدی را تجربه کرد. با جهش اونس طلای جهانی و رکوردهای صعودی این فلز گرانبها، همچنین کانال شکنی دلار در هفته گذشته شاهد افزایش شدید طلا و سکه بوده‌ایم. در کنار این دو مهم تقاضای به وجود آمده پس ازسه هفته غیر فعال بودن بازارطلا، به روند صعودی سکه سرعت بخشید و سبب شد این فلز زرد رنگ پس از یک ماه مجددا به کانال 10 میلیونی بازگردد. به این ترتیب هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در آخرین روز معاملاتی هفته به قیمت 10 میلیون و60هزارتومان رسید و برای کل هفته 9/ 5 درصد رشد را به ثبت رساند. افزایش تقاضا و نرخ دلار سبب شد، از حباب سکه در روز‌های پایانی هفته کاسته شود و به رقم منطقی برسد.

 

بازار طلای جهانی

4

رشد کم‌رمق طلای جهانی

بهای اونس طلا در معاملات روز جمعه بازارجهانی افزایش کم‌رمقی را شاهد بود، درحالی که روزهای گذشته مسیر صعودی را به سرعت می‌پیمود. اما در روزهای اخیر هفته از شتاب آن کاسته شد و هر اونس در معاملات روز جمعه (ساعت 20 به وقت تهران) به 1838 دلار رسید. به گفته کارشناسان هنگامی که بازده اوراق قرضه بالاتر می‌رود و دلار قوی‌تر است، فضای مطلوبی برای افزایش قیمت طلا وجود ندارد. شاخص دلار نزدیک به بالاترین حد یک هفته اخیر در برابر سبدی از ارزهای رقیب قرار دارد و در مسیر ثبت رشد هفتگی است. از طرفی آمار اقتصادی که هفته جاری در آمریکا منتشر شد رشد بالاتر از حد انتظار قیمت‌های مصرفی و کاهش آمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری به پایین‌ترین میزان ۱۴ ماه اخیر را نشان داد و نگرانی‌ها نسبت به رشد تورم و احتمال افزایش زودتر از موعد نرخ‌های بهره را تقویت کرد.

 

بازار اوراق مسکن

5

افزایش پیاپی تسه‌ها

اوراق تسهیلات مسکن در معاملات هفته گذشته سیر نوسانی را پشت سرگذاشت اما با افزایش تقاضا در این دسته از سهام روند صعودی خود را حفظ کرد و هر برگه از تسه 9812 در آخرین روز معاملاتی بازار فرابورس به 54 هزار و 603 تومان رسید که مبین افزایش قیمت نماد یاد شده است. همخوانی نداشتن تقاضا و عرضه مسکن در کشور یکی از معضلات اصلی این حوزه است و تغییرات در عرضه و تقاضای آن بر روند اوراق تسهیلات مسکن در بازار سرمایه اثرگذار است. ضمن رکورد در بازار مسکن و کمبود عرضه شاهد افزایش روز افزودن تقاضا هستیم که صعود تسه‌ها را به همراه داشته است. در حال حاضر متناسب با تقاضای جامعه ساخت‌وساز نداریم و تا زمانی که ساخت‌وسازها افزایش پیدا نکند، مسکن همچنان به عنوان کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود.

 

بازار نفت

6

سبزپوشی طلای سیاه

بهای نفت WTI در روز گذشته با افزایش 77/ 0 درصدی به قیمت 64دلار و 50 سنت رسید. این افزایش بها بیش از هرچیز ناشی از ادامه نگرانی‌ها از کمبود بنزین به وقوع پیوست که به دلیل حمله سایبری به یکی از خطوط لوله انتقال آمریکا منجر به اختلال و توقف عملیات این خطوط شد. هر چند که ریسک این حادثه در حال تقلیل بوده اما بازار همچنان متاثر از تبعات ناشی از این حمله است. بر اساس آمار سطح ذخایر نفت‌خام آمریکا در هفته‌ اخیر ۲/ ۵ میلیون بشکه کاهش یافته و این در حالی است که ذخایر بنزین این کشور ۵/ ۶ میلیون بشکه افزایش داشت. درحالی با گسترش کرونا در هند به عنوان سومین مصرف‌کننده‌ بزرگ دنیا اوپک پیش‌بینی خود را برای فصل دوم سال 300هزار بشکه کاهش داد که می‌تواند نشان از کاهش سطح تقاضا باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند