بازار سهام

15-01 copy

بیشترین رشد روزانه 3 ماه اخیر

معاملات روز گذشته بازار سهام در ادامه روند مثبت روز دوشنبه و پیرو سیاست‌گذاری بسته‌های حمایتی برای توسعه بازار همچون متقارن‌سازی دامنه نوسان و کاهش حجم مبنای سهام شرکت‌ها، با افزایش تقاضا برای سهام بسیاری از شرکت‌های کوچک و بزرگ بازار همراه شد.در معاملات روز سه‌شنبه شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با رشد 9/ 1درصدی به رقم یک‌میلیون و 179هزار واحدی صعود کرد. شاخص کل هموزن نیز همسو با نماگر اصلی تالار شیشه‌ای روند مثبتی را با رشد محدود 04/ 0درصدی، به ثبت رساند. بازگشت قیمت دلار به کانال ۲۲هزار تومان، لغو ممنوعیت صادرات شمش فولادی و خبرهای مثبت پیرامون مذاکرات خارجی به تحرکات مثبت بازار افزود. این مهم در کنار بسته حمایتی دولت می‌تواند فضای مثبت را در بازار سرمایه برای روزهای آتی هرچند با سرعت آرام، رقم بزند.

 

بازار سکه

15-03 copy

حفظ روند صعودی سکه

رشد قیمت اونس طلا در بازار جهانی و همچنین نرخ دلار که نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ روند صعودی این فلز گران‌بهای داخلی دارد، دو عامل تاثیرگذاری بودند که در روز گذشته به افزایش نرخ طلا و سکه کمک کردند. بر این اساس قیمت هر سکه بهار آزادی با رشد قیمتی یک‌درصدی به بهای 9میلیون و980هزار تومان دست پیدا کرد و فاصله بین ارزش ذاتی و قیمت فعلی این فلز ارزشمند افزایش یافت. در روزهای گذشته نبود تقاضای بالا در بسیاری از بازارها به‌خصوص بازار طلا و سکه که متاثر از وجود شرایط مبهم غیراقتصادی و نیز تداوم مذاکرات وین است، باعث شده که معامله‌گران در موقعیت فعلی تمایلی به خرید و فروش طلا و سکه نداشته باشند و بیشتر نقش نظاره‌گر را تا زمان بهبود و شفاف شدن بازار به خود داشته‌ باشند.

 

بازار طلای جهانی

15-04 copy

تقلای طلا برای حفظ روند صعودی

قیمت طلا درابتدای معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی تحت تاثیر دلار ضعیف و عقب‌نشینی بازده اوراق خزانه آمریکا، تغییر چندانی نداشت؛ اما در ادامه روز در مسیر صعودی به بالاترین رکورد سه ماه اخیررسید. بهای هر اونس در (ساعت 16 به وقت تهران) در محدوده ۱۸41دلار قرار گرفت؛ درحالی‌که بهای معاملات این بازار میانه‌های روز دوشنبه تا مرز ۱۸۴۵ دلار صعود کرد که بالاترین قیمت از ۱۱ فوریه بود. اگرچه طلا برای ایجاد نیروی صعودی به سختی تقلا می‌کرد که تا حدودی به‌دلیل نگرانی نسبت به تورم بود. اما تا ساعت 20 به وقت تهران به 1831 دلار تنزل پیدا کرد.عاملی که از سرعت صعودی طلا کاسته، افت شاخص دلار آمریکا بود که پس از انتشار گزارش اشتغال ماهانه غیرکشاورزی آمریکا در روز جمعه، به پایین‌ترین حد در بیش از دو ماه گذشته رسید.

 

بازار اوراق مسکن

15-06 copy

شتاب قیمت خرید تسه9812

در روز سبز بازار سرمایه اوراق تسهیلات مسکن در بازار فرابورس نیز افزایش قیمت داشت. تسه9812 به قیمت 54 هزار و 440 تومان رسید که افزایش 3/ 0درصدی را نشان می‌دهد. مقایسه قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن (تسه) نشان می‌دهد که میزان افزایش قیمت اوراق از ابتدای هفته جاری روندی صعودی به خود گرفته است. مشاهده اختلاف قیمت اوراق نشان می‌دهد که شتاب قیمت خرید اوراق روندی افزایشی را تجربه کرده و استفاده ازاین وام را برای متقاضیان آن به بالاترین رقم در دو هفته گذشته رسانده است؛ به عبارتی افراد متاهل و مجرد تهرانی با توجه به افزایش قیمت‌ها و سقف تسهیلات پرداختی برای این دو گروه، در این دسته از سهام باید مبلغ بیشتری پرداخت کنند. چنانچه روند افزایشی شتاب قیمت در روزهای دیگر نیز ادامه یابد، باید منتظر ادامه روند بالارفتن قیمت در حوزه وام مسکن بود.

 

بازار نفت

15-07 copy

صعود نفت ادامه نیافت

قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه با کاهش نگرانی نسبت به توقف طولانی‌مدت فعالیت بزرگ‌ترین سیستم خط لوله سوخت آمریکا و کاهش تولید پالایشگاه‌های منطقه گلف‌کاست، کاهش یافت. بهای معاملات بنزین و نفت کوره که پس از توقف فعالیت سیستم خط لوله کلونیال صعود کرده بودند با چشم‌انداز ازسرگیری فعالیت این سیستم، به سطح قیمت پیش از روز جمعه عقب‌نشینی کردند. بهای هر بشکه نفت درمعاملات روز گذشته به 64دلار و 20سنت کاهش یافت. برخی پالایشگاه‌ها در تگزاس به‌دلیل توقف فعالیت خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی، حجم کار خود را کاهش داده‌اند و این مساله تاثیر مشهودی بر قیمت نفت گذاشت؛ هرچند که بخش‌هایی از خط لوله شرق آمریکا در حال از سرگیری فعالیت خود است و شرکت کلونیال انتظار دارد تا پایان هفته فعالیت کامل شبکه انتقال از سرگرفته شود.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند