بازار سهام

01

منفی‌های بورس به هفت روز رسید

در معاملات روز سه‌شنبه شاخص‌ بورس روندی متفاوت ازسایر روزها را پشت سرگذاشت و هرچند که با افت شروع شد اما رفته رفته از کف روزانه فاصله گرفت و تا حدی وضعیت بهتری پیدا و افتی کمرنگ را به ثبت رساند. بر این اساس شاخص کل بورس با افت 2/ 0 درصدی مواجه و روی رقم یک میلیون و 211 هزار واحدی ایستاد. روز گذشته برخی از نمادها به ویژه بزرگ‌ترها چون نمادهای «فملی» و «فولاد» از صف فروش جدا و در قیمت‌های مثبت بسته شدند. البته تقابل خریداران و فروشندگان در سهام کوچک‌تر به‌طور جدی ادامه یافت و بعد از رشد نسبی نمادها، با افزایش عرضه‌ دوباره جلوی رشد نمادها گرفته شد و بسیاری از آنها به صف فروش برگشتند و شاخص هموزن نیز سرخ پوش باقی ماند، هرچند که خروج نقدینگی ادامه داشت اما ارزش معاملات خرد رشد قابل توجهی داشت.

 

بازار سکه

03

بازگشت سکه به مرز 11 میلیونی

قیمت طلا و سکه در معاملات روز سه‌شنبه تحت رشد اونس طلا و بهبود نرخ دلار با افزایش همراه شد. سکه طی روزهای گذشته دو کانال عقب‌نشینی کرده و به کانال 10 میلیونی بازگشت، اما روز گذشته در سایه رشد مولفه‌های تاثیرگذار بر قیمت طلا افزایش قیمت را تجربه کرد و توانست به کانال 11 میلیونی بازگردد. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با رشد 230 هزار تومانی 11میلیون و 200 هزار تومان معامله شد. عوامل سیاسی تاثیر مستقیمی بر قیمت‌ طلا و سکه ندارد اما از آنجا که این عوامل تغییر‌دهنده مسیر بازار ارز است، درصورت هر اتفاقی ابتدا قیمت دلار و سپس طلا و سکه واکنش نشان خواهند داد. با بالارفتن قیمت‌ها، حجم معاملات سکه هم افزایش یافته و باعث افزایش شکاف قیمتی بین ارزش ذاتی سکه و و قیمت آن در بازار شده اما همچنان تقاضای بازار، مصنوعات طلا است.

 

بازار طلای جهانی

04

اونس طلا در مرز 1800 دلار

قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی تحت تاثیر افت ارزش دلار و عقب‌نشینی بازده اوراق خزانه، به بالاترین حد یک هفته اخیر صعود کرد. رشد قیمت طلا در معاملات روز گذشته تحت تاثیر نگرانی‌ها از رشد تورم روی داد که باعث سقوط بازارهای سهام جهانی شد. طلا در دوران پاندمی که سرمایه‌گذاران به دنبال پناهگاه امن دارایی بودند، به خوبی پشتیبانی شد اما اوضاع در حال تغییر است و آغاز رشد نرخ‌های بهره باعث می‌شود سرمایه‌گذاران دوباره به اوراق قرضه علاقه‌مند شوند. با این حال اگر تورم اوج بگیرد، بازده ثابت اوراق قرضه ممکن است به شدت ضعیف شود. بهای هر اونس طلا (ساعت 16 به وقت تهران) از 1810دلار عبور کرد. یکی از دارایی‌های معدودی که در حال حاضر تضعیف شده، دلار است و این موضوع تا حدودی از قیمت طلا پشتیبانی می‌کند.

 

بازار اوراق مسکن

05

رشد تسه9712

اوراق تسهیلات بانک مسکن در معاملات روز سه‌شنبه پس از افت‌های متوالی روند صعودی به خود گرفت و افزایش کم رمق قیمت را تجربه کرد. براین اساس هر فقره از اوراق منتشره در اسفند ماه در قیمت پایانی97، در 55 هزار و 160 تومان بسته شد که در مقایسه با قیمت روز معاملاتی قبل بیش از یک درصد افزایش یافته است اما قیمت خرید تسه 9712 رشد چشمگیری داشته و با افزایش بیش از 4 درصد رشد، چهار برابر قیمت خرید را نسبت به قیمت پایانی نشان می‌دهد. در روزی که اغلب نمادها در گروه اوراق و تسهیلات روز سبزی را پشت سر گذاشتند، متوسط قیمت این اوراق نیز افزایش چشمگیری یافته و به بیش از 57 هزار تومان رسیده است. حال که کمتر از 9روز به پایان سررسید اوراق مسکن اسفند باقی مانده است آخرین تلاش‌های خود را برای پایان مثبت به‌کار می‌گیرد.

 

بازار نفت

06

جهش قیمت نفت

قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی تحت تاثیر احیای آهسته تر از انتظار تولید آمریکا پس از یخبندان تگزاس و توقف تولید این ایالت در هفته گذشته، بیش از یک دلار جهش یافت. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدییت آمریکا با 60 دلار معادل 5/ 0 درصد افزایش، به ۶۲ دلار و 20 سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت خام آمریکا در معاملات روزدوشنبه حدود 4 درصد صعود کرده بود. به گفته کارشناسان ذخایر نفت خام و فرآورده‌های نفتی آمریکا هفته گذشته به دلیل اختلالات تولید در تگزاس احتمالا کاهش پیدا کرده است. شرکت‌های انرژی آمریکایی هفته گذشته برای نخستین بار از نوامبر شمار دکل‌های حفاری نفت را کاهش دادند که نشان‌دهنده محدود شدن عرضه در آینده است و از طرفی با بهبود بیشتر وضعیت بازار از جمله دورنمای رشد تقاضا، سرمایه‌گذاران دید خوش‌بینانه‌تری به صعود بیشتر نفت دارند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند