بازار سهام

شاخص‌سازها در خدمت بازار سهام

شاخص کل بورس تهران روز دوشنبه با افزایش ۱/۹ درصدی به سطح یک میلیون و ۶۰۷ هزار واحد بازگشت. رشد نماگر اصلی بازار سهام در این روز مرهون افزایش تقاضا در نمادهای بزرگ و به اصطلاح شاخص‌ساز بود.اما قریب به ۶۵ درصد از سهام با افت قیمت مواجه شدند و نماگر هموزن کاهشی شد. به نظر می‌رسد همچنان فعالان بازار با تردید و هراس از افت بیشتر قیمت‌ها به دادوستد می‌پردازند. به‌طوری‌که در مقابل صف خرید هزار و ۴۸۰ میلیارد تومانی در ۸۵ سهم، شاهد صف فروش سنگین در ۱۳۸ نماد معاملاتی به ارزش ۲هزار و ۹۴۰ میلیارد تومان بودیم. با وجود این دیروز بزرگان بازار با افزایش تقاضای حقیقی همراه شدند تا شاهد ثبت خالص خرید بیش از ۵۰۰ میلیارد تومانی بازیگران خرد در بورس تهران باشیم.

 

 

بازار سکه

نوسان 800 هزار تومانی سکه

هر سکه طرح جدید صبح روز دوشنبه موفق به عبور از کانال 13 میلیون تومان شد. تداوم رشد نرخ دلار در کنار بازگشایی مثبت بازار جهانی طلا از مهم‌ترین دلایل عبور سکه از این مرز حساس بود. این روند اما پابرجا نبود و با تغییر جهت نرخ دلار، سکه نیز کاهشی شد و در نهایت با کاهش بهای 30 هزار تومانی (معادل 24/0 درصد) ساعت 16 روز دوشنبه به قیمت 12 میلیون و 620 هزار تومان به فروش رسید. به این ترتیب روز دوشنبه سکه نوسانی 800 هزار تومانی را ثبت کرد. هر گرم طلای 18 عیار نیز عصر روز دوشنبه تغییر مسیر داد و رشد قیمت 1/5 درصدی آن به افت یک درصدی نسبت به روز یکشنبه تبدیل شد. حباب سکه روز گذشته به 442 هزار تومان محدود شد.

 

 

بازار طلای جهانی

آغاز مثبت طلای جهانی

به دنبال تضعیف دلار و افزایش انتظارات مبنی بر اتخاذ موضعی انعطاف‌پذیرتر از سوی فدرال رزرو در نشست دوروزه سیاست‌گذاری پولی آن در هفته جاری، قیمت طلا افزایش پیدا کرد. هر اونس طلای جهانی در ساعت 16 روز دوشنبه، 1954 دلار دادوستد شد که نسبت به روز معاملاتی ماقبل با افزایش 0/7 درصدی همراه شد. نشست نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا (15 و 16 سپتامبر) برگزار خواهد شد. هر چند به نظر می‌رسد محدوده نرخ بهره هدف حفظ شده و سیاست‌های پولی آمریکا تغییری نکند؛ اما لحن بیانیه نشست مزبور می‌تواند بازارهای مالی را با نوساناتی همراه سازد. همچنان انتظار برای تشدید فشارهای تورمی، سیاست‌های انبساطی برای حمایت از اقتصاد و احتمال تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین سبب شود تا روند بلندمدت طلا صعودی دیده شود.

 

 

بازار اوراق مسکن

افت دسته‌جمعی «تسه»ها

پس از ثبت دو روز صعودی، روز دوشنبه اوراق تسهیلات مسکن روندی عکس را برگزیدند و شاهد افت دسته‌جمعی دسته‌ها بودیم. بهای هر ورق تسهیلات مسکن دی 97 در این روز با افت بیش از 3 درصدی مجددا به کانال 76 هزار تومان عقب نشست. در مجموع روز دوشنبه میانگین قیمت اوراق تسهیلات مسکن با ثبت کاهش 3/4 درصدی در سطح 76 هزار و 180 هزار تومان قرار گرفت. در این میان روز یکشنبه نمایندگان مجلس طرح دوفوریتی با عنوان طرح جهش تولید مسکن به تصویب رساندند که قرار است به زودی در صحن علنی مجلس بررسی شود. اصلی‌ترین هدف اعلام‌شده برای تهیه این طرح، افزایش عرضه مسکن به منظور تسهیل شرایط خانه‌دار شدن افراد فاقد مسکن وخانه‌اولی‌ها عنوان شده است که در صورت اجرا می‌تواند قیمت مسکن را نیز متاثر کند.

 

 

بازار نفت

بازار نفت زیر سایه ضعف تقاضا

هر بشکه نفت خام آمریکا ساعت 16 روز دوشنبه با کاهش حدود یک درصدی تا مرز سقوط به کانال 36 دلار عقب نشست. عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان نفت خلیج‌فارس، قیمت همه انواع نفت خود را برای فروش در آسیا و ایالات متحده کاهش داد که حکایت از ضعف بازگشت تقاضای جهانی نفت داشت. در این میان توفان سالی در خلیج مکزیک و غرب فلوریدا نیز شدت گرفته و به توفان درجه دو تبدیل شده است. اختلالات تقاضا هر چند سبب افزایش قیمت‌ها می‌شود، اما در پی تداوم پاندمی کرونا، نگرانی از مازاد عرضه‌ها مانع از رشد قیمت‌ها شده است. در حال حاضر بانک مرکزی روسیه نیز با توجه به موج دیگری از همه‌گیری کرونا و شوک‌های ژئوپلیتیک، قیمت نفت را ۲۵ دلار برای هر بشکه برآورد کرده است.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند