بازار سهام

دنده معکوس بازار سهام

نماگر بورس در ۳۰ دقیقه ابتدایی معاملات روز سه‌شنبه تحت‌فشار صف‌های فروش افت حدود ۲۸هزار واحدی را تجربه کرد و در کانال یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی قرار گرفت و در نهایت به افت ۴۳ هزار واحدی بسنده کرد و این نماگر در ساعت پایانی بازار کانال یک‌میلیون و  ۶۸۴ هزار واحدی را به نمایش گذاشت. به‌دنبال آن شاخص هم‌وزن هم با کاهش بیش از ۶۵۰۰ واحدی به سطح ۴۵۵ هزار واحدی رسید و بدین ترتیب بازار سهام به معاملات خود در روز پایان داد. تنها راهکار مقام ناظر برای به تعادل رسیدن بازار دستور به بازیگران عمده برای خرید سهام شاخص‌ساز و جمع‌آوری صفوف سنگین فروش بود. بیشتر نماد‌ها در این روز منفی بودند و تنها نماد سبز در بازار (فملی) ملی صنایع مس ایران بود. ارزش معاملات خرد روز گذشته ۸هزار و ۵۷۹ میلیارد تومان بود که نسبت به روز قبل، افت ۶۰ درصدی داشته است.

 

 

بازار سکه

رشد سکه به دنبال دلار

سکه پس از دو روز تعطیلی ابتدای هفته، از روز دوشنبه روند صعودی در پیش گرفته است. هر سکه طرح جدید روز سه‌شنبه در بازار آزاد تهران به 11 میلیون و300 هزار تومان رسید که100 هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته را نشان می‌دهد.  این در حالی است که این فلز زرد رنگ در انتهای هفته گذشته روی عدد ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به‌کار خود پایان داده بود. به‌زعم کارشناسان، یکی از مهم‌ترین عواملی که موجب شد سکه با چنین افزایشی آغاز به‌کار کند، صعود بهای طلا در بازارهای جهانی و رسیدن به بالای محدوده هزار و ۹90 دلاری بود. از طرفی افزایش نرخ دلار در کشور سبب افزایش500 هزار تومانی سکه در دو روز شده است.  قیمت نیم‌سکه نیز افزایش 80 هزار تومانی داشته است.

 

 

بازار طلای جهانی

طلا در نزدیکی 2000 دلار

شاخص دلار به عنوان عامل اثرگذار بر طلای جهانی ماه آگوست را به‌گونه‌ای به پایان رساند که در این ماه 2/ 1 درصد در برابر سایر ارز‌ها سقوط کرده بود. این بدترین ماه آگوست در ۵ سال اخیر برای دلار است. تزریق صدها میلیارد دلار نقدینگی به اشکال مختلف هنوز نتوانسته است نیازهای بازارهای مالی را به‌طور کامل برطرف کند و نگرانی از طولانی‌تر شدن احیای رشد اقتصادی آمریکا باعث کاهش انگیزه معامله‌گران به نگهداری دلار شده است.  سرانجام بازار طلای جهانی در ادامه نوسانات وارد فاز صعودی شد و به دنبال تصاحب مجدد جایگاه 2000 دلاری است، به سبب همین امر قیمت هر اونس روز سه‌شنبه به یک‌هزار و 990 دلار افزایش یافت که بالاترین رقم طی حدود 2 هفته گذشته است.

 

 

بازار اوراق مسکن

اوراق سوار بر سرسره شهربازی سهام

اوراق تسهیلات مسکن بازهم افت را تجربه کرد؛ این سومین روز متوالی است که اوراق تسهیلات مسکن روند نزولی را طی می‌کند. هر برگه اوراق تسهیلات مسکن با نماد (9710) که در بازار سهام معامله می‌شود روز سه‌شنبه با 1300 تومان افت نسبت به روز گذشته به 70 هزار و 926 تومان رسید. از مهم‌ترین علل کاهش قیمت امتیاز تسهیلات مسکن افزایش شدید قیمت مسکن طی ماه‌های گذشته و همچنین نزدیکی این اوراق به سررسید‌شان است که کمتر از چهار ماه از آن باقی مانده است. هم‌اکنون به دلیل افزایش شدید قیمت واحدهای مسکونی بسیاری از متقاضیان که قصد خرید مسکن با استفاده از تسهیلات بانکی مسکن را داشتند قادر به ورود به بازار مسکن و خرید واحدهای مسکونی نیستند و همین موضوع بازار معاملات اوراق را نیز به لحاظ قیمتی تحت‌تاثیر قرار داده است.

 

 

بازار نفت

رشد نفت با کاهش دلار و موجودی‌ها

در روزی که شاخص دلار به قعر دو ساله رسید و دو خبرگزاری رویترز و بلومبرگ تخمین زده‌اند موجودی‌های نفت آمریکا در هفته گذشته حدود دو میلیون بشکه کاهش یافته باشد، نفت خام آمریکا تا ساعت 16 به وقت تهران 44 سنت افزایش یافت و از 43دلار بر بشکه عبور کرد. برآورد‌ها در مورد موجودی‌های نفت البته باید توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا رسما تایید شود تا ششمین هفته کاهشی از این نظر رخ دهد. این طولانی‌ترین رالی افت موجودی‌ها در سال‌جاری میلادی خواهد بود.  نظرسنجی بلومبرگ پیش‌بینی کرده عربستان قیمت رسمی نفتش برای فروش در اکتبر را یک دلار کاهش دهد چراکه مسیر بازیابی تقاضا همچنان فراز و نشیب‌های بسیاری دارد. علاوه بر این، امارات سیگنالی مبنی بر کاهش تولید در اکتبر برای تطابق با توافق اوپک‌پلاس فرستاده است.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند