بازار سهام

یکشنبه خونین بورس

شاخص کل بورس تهران روز گذشته نیز در ادامه روند روز‌های اخیر با افت قیمت سهام روبه‌رو شد. روز گذشته شاخص بورس تهران با ۶۵ هزار واحد افت وارد کانال یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی شد. این در حالی رخ می‌دهد که بورس تهران ۱۰ روز پیش به سقف تاریخی در ارتفاع ۲ میلیون و ۷۸ هزار واحد رسیده بود و حالا با ثبت افت بیش از ۲۰ درصدی به یک‌میلیون و ۶۶۲‌هزار واحد رسیده است. روز یکشنبه شاخص کل با کاهش ۷۷/ ۳‌درصدی به پایین‌ترین سطح در ۵/ ۱ ماه اخیر خود، یعنی رقم یک‌میلیون و ۶۶۲ هزار واحدی نزول کرد. در این روز سهام ۹۵ درصد شرکت‌ها با افت قیمت مواجه شدند، ضمن آنکه روز یکشنبه در عملکردی بی‌سابقه ۲ هزار و ۶۴۰ میلیارد تومان پول حقیقی‌ها از بورس تهران خارج شد.

 

 

 

بازار سکه

افزایش قیمت سکه

در روز‌هایی که بازار سرمایه به سهامداران خود روی‌خوش نشان نمی‌دهد، به‌نظر می‌رسد اقبال به بازار سکه بیشتر شده است. همین اقبال موجب شد که روز گذشته قیمت هر سکه بهارآزادی به 10میلیون و 800 هزار تومان برسد. این افزایش در حالی است که در بازار‌های جهانی، هر اونس طلا با روندی کاهشی روبه‌رو شد و به 1920 دلار رسید. با این حال طلا در بازار‌های داخلی مسیر دیگری را پیمود. سکه بهارآزادی در حالی 250هزار تومان افزایش قیمت را تجربه می‌کند که با نرخ ارز همراه شده است. نرخ ارز نیز روندی صعودی در بازار‌ها داشت. دلار آمریکا نیز در روندی صعودی به 23 هزار و 50 تومان رسید. بر این اساس به‌نظر می‌رسد کاهش سنتی تقاضا در ماه محرم نیز نتوانسته، جلوی افزایش قیمت سکه را بگیرد.

 

 

 

بازار طلای جهانی

اونس جهانی در آینه انتظارات

هفته پیش‌رو در حالی آغاز شد که بازارهای کالایی جهان در مواجهه با تقویت شاخص دلار در روزهای گذشته مسیر نزول را در پیش گرفته‌اند. همین امر سبب شده تا در روزهای گذشته شاهد ورود دارایی‌هایی نظیر طلا به یک روند اصلاحی باشیم که قیمت این فلز گرانبها را در معاملات آخرین روز هفته اخیر به ۱۹۴۰ دلار در هر اونس رساند. حصول بهای ۱۹۴۰ دلاری برای این فلز گرانبها در حالی میسر شده که کف قیمت طلا هم‌اکنون در کانال ۱۸۰۰ دلاری واقع شده و سقف آن تا نزدیکی ۲۱۰۰ دلار نیز رسیده بود. همین امر سبب شد تا بسیاری از کارشناسان فعال در بازارهای جهانی با توجه به آنکه قیمت اونس طلا در روزهای گذشته نوسان‌های غیرقابل پیش‌بینی بسیاری داشته است خود را برای شروع یک اصلاح فرسایشی اما ناپایدار آماده کنند.

 

 

 

بازار اوراق مسکن

تسه همچنان می‌تازد

اوراق تسهیلات مسکن همچنان در مسیر افزایش قیمت می‌تازد. برگه‌های این اوراق در روز‌هایی که بازار سهام روندی نزولی دارند و روزبه‌روز از قیمت سهام کاسته می‌شود، گران‌تر می‌شوند. روز گذشته نیز اوراق تسهیلات مسکن نزدیک به 5 درصد گران‌تر شد. موضوعی که بیش از پیش باعث نگرانی فعالان بازار مسکن شده است. روند افزایشی که اوراق تسهیلات مسکن در حال تجربه‌کردن است، موجب شده تامین مالی برای خرید مسکن از این مسیر سخت‌تر و به تعبیری کم‌صرفه شود. روز گذشته اوراق تسهیلات مسکن دی ماه 97 به 77 هزار و 307 تومان رسید. این اوراق با نماد تسه 9710، 88/ 4 درصد رشد را تجربه کرد. این درحالی است که در ابتدای داد و ستد‌های روز گذشته قیمت این اوراق 73 هزار و 892 تومان بوده است. روندی که از افزایش افسار گسیخته تسه خبر می‌دهد.

 

 

 

بازار نفت

پیش‌بینی رشد نفت با توفان گرمسیری

با توجه به هشدار وقوع دو توفان گرمسیری اوایل هفته جاری (که از دوشنبه شروع می‌شود) در خلیج مکزیک واقع در آمریکا، پیش‌بینی می‌‌شود بخشی از تولید نفت و گاز این منطقه با اختلال مواج شود. به این ترتیب رشد نفت به‌خصوص وست‌تگزاس اینترمدییت در چند روز آینده دور از انتظار نیست. با این حال، فشار کاهشی بر قیمت‌ها هنوز وجود دارد. بازار اصطلاحا در ساختار کنتانگو فرو رفته که نشان‌دهنده ضعف آن و وجود مازاد عرضه است. در این ساختار، قیمت شاخص‌های نفتی با سررسید نزدیک از بهای سررسید ماه‌های آینده پایین‌تر است و به این ترتیب، معامله‌گران به ذخیره نفت تشویق می‌شوند تا محموله‌های خود را در آینده با قیمت بالاتر به فروش برسانند. این در حالی است که کاهش تاریخی تولید اوپک‌پلاس و همچنین شرکت‌های آمریکایی به کاهش هفتگی موجودی‌ها انجامیده است. 

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند