بازار سهام

20-01

توقف رالی صعودی بورس

دیروز شاخص اصلی بورس پس از 5 صعود متوالی 2/ 0 درصد عقب نشست. افت شدید قیمت‌های جهانی سرانجام جریان شناسایی سود را در بورس تهران فعال کرد. دیروز با وجود تقاضای نسبتا قوی، پایداری صف‌های خرید در تعداد انبوهی از سهم‌ها و ثبت ارزش 3600 میلیارد تومانی برای معاملات خرد، موج فروش سهام شمار بیشتری از بنگاه‌ها را در برگرفت. ضمنا جریان ورود پول خرد هم به کمترین مقدار در 15 روز کاری اخیر رسید. برخی آرایش جدی‌تر فروش از سوی معامله‌گران در روز گذشته را زنگ خطری برای آغاز یک موج اصلاحی می‌دانند و برخی دیگر، با تاکید بر حضور بی‌سابقه سرمایه‌گذاران در آخرین عرضه اولیه به قدرت تقاضای جدید امید بسته‌اند.

 

بازار ارز

20-02

عقب‌نشینی دلار از اوج سه هفته

روز شنبه برای دلار هم روز خوبی نبود. آرایش معامله‌گران ارزی در این بازار طی روز گذشته پس از 4 رشد متوالی تغییر کرد و منجر به افت قیمت دلار شد. در واقع، نرخ هر دلار آمریکا ساعت 16 دیروز دچار افت 90 تومانی شد و به سطح 13 هزار و 630 تومان برگشت. هفته گذشته دلار در پی انتشار سیگنال‌های منفی در مورد لوایح FATF و همچنین تلاش برخی نمایندگان مجلس در بررسی طرح خروج جمهوری اسلامی از پیمان منع گسترش سلاح‌ هسته‌ای( NPT) پیوسته در مسیر صعودی حرکت کرد و روز پنج‌شنبه به بالاترین سطح از 19 دی‌ماه رسید. با وجود این، روز شنبه با افزایش انگیزه‌ها برای شناسایی سود و احتیاط سمت تقاضا، قیمت‌ها اندکی عقب نشست.

 

بازار سکه

20-03

کاهش فاصله سکه از مرز روانی

سکه که در هفته قبل به لطف رشد ارزش جهانی طلا با سرعت از دلار پیشی گرفته بود، در معاملات دیروز بر اثر فشار دلار مجددا به مرز 5 میلیون حرکت کرد. قیمت هر سکه طرح جدید ساعت 16 روز شنبه 20 هزار تومان نسبت به آخرین معاملات پنج‌شنبه کاهش یافت و  در سطح 5 میلیون و 20 هزار تومان قرار گرفت. رشد قیمت جهانی طلا در پی شیوع فزاینده ویروس کرونا عامل موثری در حمایت از بهای سکه در بازار داخل شده بود و بازدهی سکه از ابتدای سال را در هفته قبل به بیش از 8 درصد رساند. همین موج افزایشی بسیاری از فروشندگان بالقوه را ترغیب به عرضه و شناسایی سود در اولین روز کاری هفته کرد.

این مطلب برایم مفید است
17 نفر این پست را پسندیده اند