بازار سهام

20-01

سربلندی بورس در ماه پرتلاطم

بورس تهران دی را در کانال 353 هزار واحد آغاز کرد؛ اما توانست با رشدهای پیاپی به سرعت ابرکانال 400 هزار را فتح کند. به این ترتیب شاخص کل با ثبت رشد ماهانه 8/ 15 درصدی، در آخرین جلسه معاملاتی به سطح 409 هزار واحد رسید. چنین صعودی درحالی رقم خورد که بازار سهام در میانه دی به‌دلیل التهابات پس از ترور شهید سلیمانی طی یک هفته افت نزدیک به 8 درصدی را تجربه کرده بود. قابل ذکر است شاخص کل هموزن هم طی ماه اخیر رشدی 5/ 14 درصدی داشت. اما سریال رکوردشکنی‌ها به شاخص کل محدود نشد؛ ارزش معاملات خرد بورس و خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی هم توانستند در دی رکورد خود را جابه‌جا کنند.

 

بازار ارز

20-02

دی ماه 13 هزار تومانی دلار

روند کلی دلار در اولین ماه زمستان صعودی بود و شاخص ارزی در میانه ماه هم رفت‌وبرگشتی کوتاه تا کانال 14 هزار تومان داشت. دلار دی را با نرخ 13 هزار و 150 تومان آغاز کرد و نهایتا با رشد 6/ 2 درصدی به 13 هزار و 490 تومان در آخرین روز از ماه رسید. به این ترتیب آن‌طور که انتظار می‌رفت پایان فصل تقاضای تجاری نتوانست موجب نزولی شدن نرخ ارز شود که عمدتا به‌دلیل بروز تنش‌های ژئوپلیتیک بود. از سوی دیگر نگرانی‌ها از تورم‌زا بودن بودجه سال آینده دولت و بازگشت ایران به لیست سیاه FATF در دی هم ادامه یافت. این درحالی است که ایران تنها 10 روز دیگر برای پذیرفتن و اجرای لوایح FATF مهلت دارد.

 

بازار سکه

20-03

شتاب سکه در مسیر صعود

سکه در آخرین روز دی به 4 میلیون و 880 هزار تومان رسید. سکه پس از اقدام تروریستی آمریکا در 13 دی مرز 5 میلیون تومان را هم پشت‌سر گذاشت؛ اما با فروکش التهابات به سطوح پایین‌تری نزول کرد. به این ترتیب بازدهی ماهانه 3/ 7 درصدی را به ثبت رساند که در مقایسه با رشد 6/ 2 درصدی دلار چشمگیر است. طلای جهانی هم در نخستین روزهای دی طبق روند سنتی کریسمسی خود رشد کرد و از مرز روانی 1500 دلار عبور کرد. افزایش تنش‌ها در خاورمیانه موجب تداوم رالی اونس شد. رشد قیمت طلای جهانی، محدودیت‌های خرید ارز و فاصله قیمت سکه با ارزش ذاتی آن به‌عنوان دلایل سبقت سکه از دلار مطرح می‌شوند.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند