بازار سهام

20-01

تداوم فتح قله‌های بورسی

شاخص کل بورس تهران طی پانزدهمین صعود متوالی، رکورد تاریخی خود را بار دیگر جابه‌جا کرد. نماگر اصلی بازار سهام یکشنبه با رشد ۴۹۴۳ واحدی (۵/ ۱ درصدی) به کانال ۳۲۲ هزار رسید. ارزش معاملات خرد بورس هم با رسیدن به سطح ۲۰۹۰ میلیارد تومان در بیشترین میزان طی دو ماه اخیر قرار گرفت. دیروز لایحه بودجه ۹۹ منتشر شد. به نظر می‌رسد جزئیات بودجه چندان با انتظارات معامله‌گران متفاوت نبود و از این رو تاثیر قابل توجهی بر معاملات نداشت. رشد قیمت‌ها در بورس کالا و بازار جهانی و روند صعودی نرخ دلار به‌عنوان سوخت بازار سهام طی روزهای اخیر مطرح شده‌اند و در صورت استمرار می‌توانند دماسنج اصلی بازار را به کانال‌های بالاتر منتقل کنند.

 

بازار ارز

20-02

تداوم رشد نرخ ارز در کانال ۱۳ هزار

دلار ساعت ۱۶ یکشنبه با رشد ۲۰۰ تومانی (معادل ۵/ ۱ درصد) به قیمت ۱۳ هزار و ۴۲۰ تومان معامله شد. رشد از ابتدای سال نرخ دلار که از اوایل تابستان منفی شده بود، شنبه مثبت شد و دیروز هم به ۱/ ۲ درصد رسید. روز گذشته نرخ حواله درهم امارات نیز با نوسانات نسبتا زیادی مواجه شد؛ اما در مجموع صعودی بود. با وجود این به‌نظر می‌رسد افزایش تقاضای احتیاطی دلار همچنان حرف اول را در تغییرات نرخ ارز می‌زند. لایحه بودجه ۹۹ نیز یکشنبه منتشر شد. مانند آنچه پیش‌تر مطرح شده بود، نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی برای تامین ارز کالاهای اساسی در بودجه سال آینده تداوم یافت. همچنین دولت ارز نیمایی ۸۵۰۰ تومانی را برای کالاهای غیراساسی در نظر گرفته است.

 

بازار سکه

20-03

رشد سکه محدود ماند

قیمت سکه طرح جدید ساعت 16 روز گذشته به 4 میلیون و 630 هزار تومان رسید. نرخ دلار در بازار تهران دیروز ۵/ ۱ درصد رشد کرد. با وجود این، رشد سکه دیروز محدودتر از صعود نرخ ارز بود و قیمت سکه تنها ۲/ ۰ درصد افزایش یافت. به نظر می‌رسد طلای جهانی مانع رشد پرقدرت سکه شد. جمعه قیمت اونس طلا در پی بهبود آمارهای مربوط به بازار کار آمریکا طی چند ساعت افت ۲/ ۱ درصدی را تجربه کرد. در آخرین نظرسنجی کیتکو هم نزدیک به نیمی از تحلیلگران روند این هفته طلا را نزولی پیش‌بینی کردند. با وجود این، انتظار می‌رود مسیر روزهای آتی سکه همچنان همسو با نرخ ارز داخلی تعیین شود و طلای جهانی بیشتر بر شدت تغییرات قیمت سکه اثرگذار باشد.

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند