بازار سهام

خبرهای موافق از افزایش سرمایه بورسی‌ها

بورس تهران معاملات روز شنبه را با رشد ۵۲۶ واحدی شاخص کل پشت سر گذاشت. یک سوم ارزش کل معاملات خرد بورسی در سهام بانکی و خودرویی دست به دست شد و عنوان بیشترین ورود پول خرد نیز به این دو گروه تعلق گرفت. سهام بانکی دیروز با خبر مذاکره برای گرفتن معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی اموال مازاد بانک‌ها، بار دیگر از استقبال سهامداران برخوردار شدند. شفاف‌سازی سایپا در مورد تصمیم شرکت برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها هجوم سهامداران خرد به سهام خودرویی‌ها را در پی داشت. صعود قیمت‌های جهانی چندان مورد توجه قرار نگرفت و موضوع فروش دارایی و افزایش سرمایه، بازی‌ساز اصلی سهام باقی ماند.

20-01

 

بازار ارز

چرخش دلار به عقب

بازار ارز معاملات هفتگی را نزولی آغاز کرد. روز شنبه، هجدهم آبان، نرخ هر دلار آمریکا ۷۰ تومان کاهش یافت و روی سطح ۱۱ هزار و ۳۵۰تومان ایستاد. شاخص ارزی کشور هفته قبل طی موجی صعودی تا ارتفاع ۱۱هزار و ۴۲۰ تومان، یعنی سقف سه هفته، پیش رفته بود. انتظار بازیگران ارزی بر این است که هر چه به روزهای پایانی پاییز نزدیک شویم، تقاضای تجاری برای ارزهای مختلف افزایش خواهد یافت و قیمت‌ها را به سطوح بالاتر هدایت خواهد کرد. این گروه تداوم روند صعودی دلار را مستلزم عبور از سطح روانی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان می‌داند. در مقابل، بازارساز برای کنترل دامنه نوسانات، راه قیمت‌ها را برای صعود مستمر بسته و مجال خروج از الگوی دوماهه را به دلار نداده است.

20-02

 

بازار سکه

حباب‌سنجی سکه با دو فرمول

قیمت سکه دیروز 4/ 1 درصد عقب نشست و دلار کاهشی معادل 6/ 0درصد را تجربه کرد. بخش عمده افت بهای سکه را در روز گذشته باید به اثرپذیری از ریزش قیمت طلای جهانی نسبت داد. طلای جهانی هفته گذشته در جدی‌ترین افت  طی سه سال اخیر به کف سه ماهه برگشت. خوش‌بینی‌های به‌وجودآمده از پیشرفت مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا عامل اصلی ریزش طلا بود. در مجموع معاملات دیروز به‌گونه‌ای رقم خورد که حباب منفی سکه با احتساب مالیات ارزش افزوده به کمترین رقم از ۲۳ شهریور رسید. از سوی دیگر، حباب سکه  بدون احتساب مالیات بعد از پنج هفته به محدوده مثبت بازگشت.

20-03

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند