بازار سهام

فتح ناکام قله جدید

شاخص کل بازار سهام یکشنبه به ارتفاع ۳۲۶ هزار واحد رسید. البته دماسنج اصلی سهام دیروز تا کانال ۳۲۹ هزار واحد هم پیش رفت؛ اما رفته رفته با افزایش فشار فروش عقب‌نشینی کرد و نهایتا در یک قدمی سقف ۳۲۷ هزاری خود متوقف شد. ورود آخرین قیمت ۲۳۴ نماد از ۳۲۲ نماد بورسی به محدوده قرمز قیمتی از تقویت احتمال بازگشایی روز آینده بازار سهام در محدوده منفی خبر می‌دهد و همچنین قرارگیری ۸۷ نماد به ارزش ۱۳۸ میلیارد تومان در صف فروش، در برابر صف خرید ۵/ ۱۹ میلیاردی ۱۴ نماد (بدون احتساب «کویر») این احتمال را پررنگ‌تر می‌کند. تعداد کدهای معاملاتی شرکت‌کننده در عرضه‌های اولیه دیروز پس از عرضه «دتوزیع» رکورد جدیدی بر جای گذاشت که نشانی از تداوم ورود سهامداران نوپا به بازار سهام بود.

20-01

 

بازار ارز

افول ممتد محبوبیت دلار

یکشنبه نرخ دلار در بازار تهران به ۱۱ هزار و ۴۴۰ تومان رسید. دلار که در دو هفته اخیر بین دو حد ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان و ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومان نوسان کرده است، روز گذشته نیز در همین محدوده معامله شد. در هفته‌های اخیر تقاضای غیرتجاری برای دلار به حداقل رسیده است. در شرایطی که بازار سهام معاملات پررونقی را تجربه می‌کند، حرکت بخشی از معامله‌گران از بازارهای ارز و سکه به سوی سهام منطقی به نظر می‌رسد. روند نزولی قیمت در سامانه نیما هم یکی از اهرم‌های فشار در یک ماه اخیر بر نرخ‌ها در بازار آزاد است. در سوی دیگر کاهش نرخ حواله درهم به ۳۱۳۰ تومان نیز از جمله معدود عواملی بود که بر کاهش نرخ دلار اثر گذاشت.

20-02

 

بازار سکه

قیمت سکه در کف یک ماهه

هر سکه طرح جدید تا ساعت 16 روز گذشته 3 میلیون و 970 هزار تومان معامله شد. سکه که از ابتدای هفته به زیر مرز 4 میلیون تومان نزول کرد، یکشنبه (در روز تعطیلی بازارهای جهانی) بار دیگر خود را با افت 35 تومانی نرخ دلار در بازار داخلی هماهنگ کرد. کاهش قیمت 16 هزار تومانی روز شنبه سکه در پی افت شدید قیمت طلا در بازار جهانی رخ داد. اونس طلا در آخرین معاملات بازار جهانی تحت تاثیر حصول یک توافق اولیه در روند مذاکرات تجاری چین و آمریکا به سطح ۱۴۸۹ دلار سقوط کرد. در شرایطی که کارشناسان وال‌استریت چشم‌انداز هفته آینده فلز زرد در بازار جهانی را نزولی پیش‌بینی می‌کنند، کاهش بیشتر قیمت سکه طی روزهای آتی دور از انتظار نخواهد بود.

20-03

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند