بازار سهام

جولان گروه‌های کوچک‌

شاخص کل بورس تهران در آخرین جلسه معاملاتی هفته حدود ۳/ ۰ درصد رشد کرد و در ارتفاع ۲۴۸ هزار و ۹۴۴ واحد ایستاد. بازار سهام معاملات دیروز را با تقویت تقاضا و رشد متوسط قیمت‌ها آغاز کرد. با اینکه شرایط نامناسب کامودیتی‌ها در بازار جهانی بزرگان کالایی بورس از جمله گروه فلزات اساسی را تحت فشار قرار داد، اما استقبال سرمایه‌داران از هلدینگ‌های بزرگ به کمک شاخص کل آمد. برگزاری مجامع و تقسیم سود شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ‌ها و رشد خالص ارزش دارایی توجه بورس‌بازان را به نمادهایی همچون «فارس»، «وصندوق» و «وامید» جلب کرد. از سمت دیگر سهم‌های کوچک بازار همچون گروه‌های دارویی، کاشی‌سازان، ماشین‌آلات، ساختمانی و زراعت با شدت گرفتن تقاضا با رشد حداکثری به کار خود پایان دادند. ارزش معاملات خرد دیروز بورس ۸۹۹ میلیارد تومان بود که در این بین ۷/ ۴ میلیارد تومان به سبد سهامداران حقیقی واریز شد.

11 (1)

 

بازار ارز

محدود شدن دامنه نوسان دلار

دیروز هر دلار آمریکا ۵۰ تومان به ارزش خود افزود و راس ساعت ۱۶ به بهای ۱۲ هزار و ۹۴۰ تومان به فروش رسید. رشد ۴/ ۰ درصدی دیروز پایانی بر سه افت متوالی نرخ ارز بود و بازدهی شاخص ارزی کشور از ابتدای سال را به منفی ۶/ ۱ درصد رساند. چهارشنبه برای سومین روز پیاپی نوسان ارز دورقمی باقی ماند و جالب‌تر آنکه در ۱۳ روز گذشته دلار تنها یک بار شدت نوسانات بالای ۲۰۰ تومان را تجربه کرده است. انحراف معیار قیمتی دلار از ابتدای سال نیز بسیار محدودتر از چهار فصل سال ۹۷ بوده است. بسیاری از تحلیلگران تقویت عرضه را دلیلی بر ثبات بازار ارزی کشور ارزیابی می‌کنند. کاهش شکاف نرخ در سامانه نیما با بازار آزاد، سبقت میزان صادرات در مقایسه با واردات در دو ماه ابتدایی سال ۹۸ و کنترل نوسان درهم شواهدی از افزایش عرضه بازارساز هستند.

11 (2)

 

بازار سکه

رشد دو سویه طلا

چهارشنبه هر سکه طرح جدید 30 هزار تومان افزایش قیمت یافت و ساعت ۱۶ به بهای ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان به فروش رسید. رشد ۴/ ۰ درصدی شاخص ارزی کشور و اوج‌گیری مجدد اونس طلا به بالای مرز روانی ۱۴۰۰ دلاری به سه افت متوالی سکه پایان بخشید و منجر به صعود ۷/ ۰ درصدی بهای این دارایی ارزشمند شد. دیروز نرخ ارز با نوسان محدود ۵۰ تومان گران شد، اما تمایل چندانی از سوی معامله‌گران برای صعود به بالای مرز ۱۳ هزار تومانی مشاهده نشد. در واقع نبود تقاضای موثر در بازار دست بازارساز را برای کنترل بازه قیمتی دلار باز گذاشته است و دیگر شاهد واکنش‌های سریع به اخبار غیراقتصادی نیستیم. افزایش ریسک‌های سیستماتیک نیز بازار دارایی‌های امن از جمله طلا را گرم کرد. به این ترتیب حباب سکه با احتساب مالیات ارزش افزوده در ارتفاع منفی ۱۷۸ هزار تومان ایستاد.

11 (3)

 

بازار طلای جهانی

مرزشکنی مجدد طلا

چهارشنبه هر اونس طلا در بازار جهانی 1/ 2 درصد رشد کرد و ساعت 16 به بهای 1423 دلار معامله شد. افزایش نگرانی‌ها از کاهش رشد اقتصاد جهانی بار دیگر سوخت صعود فلز زرد را فراهم کرد تا مرز روانی مهم ۱۴۰۰ دلاری بار دیگر شکسته شود. با اینکه خبر تداوم مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا ریسک‌پذیری را در بین معامله‌گران افزایش داد، اما دوشنبه شب پیتر ناوارو مشاور تجاری کاخ سفید اعلام کرد که با اینکه مذاکرات در مسیر مناسبی در حال پیشرفت است اما زمان زیادی برای حصول یک توافق همه‌‌جانبه مورد نیاز است. از سمت دیگر بازگشایی یک جبهه جدید در جنگ‌های تجاری آمریکا باز هم چشم‌انداز رشد اقتصاد جهانی را مکدر کرد. اتحادیه اروپا قصد دارد اقدامات متقابلی درخصوص تعرفه‌های جدید ترامپ روی کالاهای وارداتی از حوزه یورو انجام دهد.

11 (4)

 

بازار اوراق مسکن

بازگشت رنگ سبز به بازار «تسه‌ها»

اوراق تسهیلات مسکن دی ماه ۹۶ «تسه۹۶۱۰» طی آخرین جلسه داد و ستدی هفته حدود ۶/ ۱ درصد افزایش قیمت پیدا کرد و در نهایت به بهای ۴۴ هزار و ۵۰۲ تومان به فروش رسید. با دومین رشد متوالی در انتهای هفته بازدهی «تسه۹۶۱۰» از ابتدای سال به منفی ۶/ ۱۶ درصد محدود شد. سایر سررسیدهای وام مسکن نیز وضعیت مناسبی را تجربه کردند و تمامی آنها به غیر از «تسه۹۸۰۱» در محدوده مثبت معاملاتی قرار گرفتند و میانگین قیمت آنها به کانال ۴۵ هزار تومانی صعود کرد. سال گذشته مسکن با رالی صعودی دلار همراه شد و قیمت هر متر مربع آپارتمان در خرداد امسال بیش از ۱۰۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت. با اصلاح قیمت در بازار ارز و سکه حرکت بهای مسکن تغییر جهت نداد و رشد قیمت ادامه یافت تا تقاضا برای اوراق وام کاهش یابد.

11 (5)

 

بازار نفت

ابرهای سیاه بر دریای نفت

هر بشکه نفت خام آمریکا «WTI» طی معاملات روز چهارشنبه ۵/ ۳ درصد تنزل کرد و به بهای ۷/ ۵۶ دلار به فروش رسید. نشانه‌های آشکار از ضعف اقتصاد جهانی چشم‌انداز تقاضا برای طلای سیاه را تهدید می‌کند. شاخص‌های اقتصادی ضعیف از آسیای جنوب‌شرقی تا حوزه یورو و همچنین آغاز یک جنگ تجاری جدید توسط ایالات متحده و این بار علیه اتحادیه اروپا نشان از دست‌اندازهای بسیار در مسیر آینده نفت دارد. بر همین اساس بانک بارکلیزپیش‌بینی خود از رشد تقاضای نفت را در سال جاری میلادی را به کمتر از یک میلیون بشکه در روز تقلیل داد که از سال ۲۰۱۱ بی‌سابقه است. بانک مورگان استنلی نیز تخمین قیمت هر بشکه نفت برنت را از ۶۵ دلار به ۶۰ دلار کاهش داد. با این حال گزارش «API» درخصوص افت فراتر از انتظار سطح ذخایر تجاری نفت آمریکا از کاهش بیشتر طلای سیاه جلوگیری کرد.

11 (6)

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند