بازار سهام

جلوه‌گری غول‌های فلزی

شاخص کل بورس تهران طی معاملات روز سه‌شنبه بیش از یک درصد رشد کرد و در ارتفاع ۲۴۵ هزار و ۹۹ واحد قرار گرفت. در شروع معاملات دیروز و در واکنش به اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا سمت عرضه شدت گرفت. اما ارائه گزارش‌های عملکرد درخشان ماهانه شرکت‌های گروه فلزات اساسی در خرداد ماه مهم‌ترین عامل بازگشت تقاضا به تالار شیشه‌ای بود. در این بین نماد «فولاد» که در نخستین فصل سال رکورد تاریخی فروش ۹۵۰۰ میلیارد تومانی را به ثبت رسانده بود، در صدر جدول نمادهای موثر بر شاخص کل قرار گرفت. علاوه بر گروه فلزات، شدت تقاضا در برخی شرکت‌های پتروشیمی از جمله نماد «فارس» بر رشد دماسنج بورس موثر بود.

20-01

 

بازار ارز

دو اهرم کاهشی بازارساز

هر دلار آمریکا در معاملات روز گذشته ۱۵۰ تومان افت قیمت پیدا کرد و ساعت ۱۶ به بهای ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان به فروش رسید. دیروز روند صعودی نرخ ارز در حالی معکوس شد که برخی معامله‌گران انتظار داشتند به واسطه تحریم‌های جدید آمریکا شاهد سومین رشد متوالی دلار باشند. به نظر می‌رسد استفاده مداوم آمریکا از ابزار تحریم از اثرگذاری آن کاسته است و دیگر شاهد واکنش شدید بازار ارز به این دست از اخبار غیر اقتصادی نیستیم. سه‌شنبه بازارساز باز هم در ایفای نقش خود موفق بود و با انبساط مجرای عرضه مقدمه افت شاخص ارزی کشور را فراهم آورد. صرافی‌های معتمد بازارساز نیز با کاهش نرخ فروش دلار مندرج بر تابلوهای خود نسبت به روز دوشنبه به این فرآیند سرعت بخشیدند.

20-02

 

بازار سکه

انبساط حباب منفی سکه

سه‌شنبه هر سکه طرح جدید ضمن ثبت افت 15 هزار تومانی در ساعت 16 به قیمت 4 میلیون و 690 هزار تومان معامله شد. افت دیروز سکه در حالی به وقوع پیوست که اونس طلا در مقاطعی به مرز ۱۴۴۰دلاری نزدیک شد، اما کاهش نرخ ارز در بازار داخلی جهت حرکتی سکه را تعیین کرد. افزایش ریسک‌های غیراقتصادی به دلیل بالا گرفتن تنش‌ها بین ایران و آمریکا و افت شاخص دلار به سوخت صعود فلز زرد افزود. با این حال بازارساز ارزی که نمی‌خواست سکه به تبعیت از اهرم اونس صعودی شود عرضه دلار را افزایش داد و منجر به افت ۱/ ۱ درصدی نرخ ارز شد. دیروز حباب سکه با احتساب مالیات ارزش افزوده در ارتفاع منفی ۱۵۴ هزار تومان ایستاد.

20-03

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند