بازار سهام

بازدهی بورس از ۳۰ درصد گذشت

با رشد ۸/ ۲ درصدی شاخص کل سهام طی هفته قبل، میزان بازدهی بورس تهران از ابتدای سال از مرز ۳۰ درصد گذشت. این اتفاق در شرایطی رخ داد که ۳۰ صنعت بورسی در این بازه زمانی از متوسط بازار رشد بیشتری را تجربه کرده‌اند. سهام کامودیتی‌محور تحت فشار بازار جهانی و ریسک تحریم با ضعف نسبی تقاضا از متوسط بازدهی شاخص جا ماندند و رشدهای حدود ۲۰ درصدی را ثبت کردند. در این هفته، بانک‌ها با انتشار صورت‌های مالی سال گذشته از نرخ تسعیر نیمایی برای تسویه دارایی‌های ارزی خود پرده برداشتند و توانستند در روز پایانی هفته بخش عمده ارزش معاملات را در اختیار بگیرند. از دیگر اتفاقات مهم این هفته، تعمیق زیان در صورت‌هالی مالی سال گذشته ایران‌خودرو بود.

20-01

 

بازار ارز

بازگشت دلار به مدار مثبت

بهای هر دلار آمریکا روز پنج‌شنبه با جهش ۸/ ۳ درصدی ضمن جدایی از کف چهارماهه به قیمت ۱۳ هزار و ۵۵۰ تومان معامله شد. شاخص ارزی در پی خوش‌بینی‌های به وجود آمده از سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران و تقویت احتمال گشایش در روابط خارجی ایران با غرب، پس از حدود چهار ماه به کانال ۱۲ هزار تومانی عقب‌نشینی کرد و برای سه روز در این محدوده ماند؛ اما روز چهارشنبه دوباره گارد صعودی گرفت و در مقیاس هفتگی ۲ درصد رشد کرد.  البته عقبگرد حدود ۱۸درصدی از اوج چهار ماهه نیز متقاضیان را ترغیب به خرید کرد تا در ترکیب مولفه‌های غیراقتصادی و فشار تقاضای تجاری، دلار پس از تجربه پنج هفته نزولی، در ارتفاعی بالاتر از ابتدای سال بایستد.

20-02

 

بازار سکه

حباب سکه در کف چهار ماه

هر سکه طرح جدید در آخرین ساعات روز پنج‌شنبه با قیمت 4 میلیون و 680 هزار تومان معامله شد تا میزان رشد هفتگی در این بازار به عدد 6/ 2 درصد برسد. سکه در شرایطی به روند صعودی برگشت که برای چهار هفته متوالی مسیری کاهشی را طی می‌کرد. شیفت انتظارات فعالان ارز و سکه پس از دریافت سیگنال‌های منفی از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران را می‌توان عامل اصلی جهش قیمت در این دو بازار طی دو روز پایانی هفته عنوان کرد. در این چرخش مسیر تبعیت بیشتر سکه از دلار سبب شد تا حباب موجود در این بازار به میزان قابل توجهی تخلیه شود و به کمترین میزان از اول اسفند سال قبل یعنی ۲۹هزار تومان- با احتساب مالیات ارزش افزوده- برسد.

20-03

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند