بازار سهام

پیشروی بورس از جبهه کوچک‌ترها

شاخص کل بورس تهران پس از تجربه یک روند متلاطم در هفته قبل، سرانجام حدود ۱۵/ ۰ درصد عقب نشست. به طور کلی، معاملات سهام طی این هفته عمدتا در سایه تنش‌های منطقه‌ای و تلاطم قیمت‌های جهانی دنبال شد. این دو عامل که شاخص کل سهام را تا یکشنبه گذشته تحت فشار گذاشته بود، در ادامه جریان هفتگی معاملات با فروکش هیجان فروشندگان و تقویت تقاضا جبران شد. جالب است که با وجود عقب‌نشینی محدود شاخص کل، نماگر هم‌وزن طی این هفته ۵/ ۵ درصد افزایش یافت. واگرایی قابل ملاحظه این دو شاخص نشان می‌دهد که معامله‌گران بورسی طی این هفته تمرکز خود را روی سهامی گذاشته‌اند که غالبا از گزند ریسک قیمت‌های جهانی در امان بوده‌اند و ضمنا با برخورداری از حجم مبنای کمتر توانسته‌اند پول‌های خرد را جذب و به رشد پرشتاب خود ادامه دهند.

20 (1)

 

بازار ارز

شکست روند صعودی دلار

هر دلار آمریکا روز پنج‌شنبه 50 تومان دیگر کاهش یافت و با نرخ 14هزار و 700 تومان معامله شد. با احتساب عقبگرد قیمت‌ها در روزهای پایانی هفته، میزان افت شاخص ارزی کشور در مقیاس هفتگی به بیش از 5/ 5 درصد رسید. پیش از این، بهای دلار تحت تاثیر لغو معافیت‌های نفتی و سپس تشدید تنش‌های سیاسی در خلیج‌فارس، برای سه هفته به طور پیوسته رشد کرده و به بالاترین ارتفاع از ابتدای پاییز سال گذشته رسیده بود. اما پس از فروکش جو هیجانی حاکم بر بازار در پی هضم اخبار ضد و نقیض سیاسی، تمایلات صعودی دلار کاهش یافت. در عین حال، حضور پررنگ بازارساز از طریق عرضه با نرخ‌های نزدیک به قیمت‌های آزاد و همچنین اخبار پیرامون راه‌اندازی بازار متشکل ارزی، دلار را بیش از پیش تحت فشار گذاشت.

20 (2)

 

بازار سکه

مقاومت حباب سکه در برابر اهرم‌های فشار

هر سکه طرح جدید با افت 40 هزار تومانی در آخرین روز هفته گذشته تا 4 میلیون و 960 هزار تومان عقب نشست.  بهای سکه که برای 13روز پی‌درپی در فراسوی مرز 5 میلیون نوسان داشت، طی این هفته همراه با عقب‌نشینی 5/ 5 درصدی دلار، حدود 220 هزار تومان کاهش یافت و با افت 4 درصدی به زیر مرز 5 میلیون تومان تنزل کرد.  در سه هفته ماقبل، در حالی که دلار جهش 14 درصدی را تجربه کرده بود، سکه به رشد 9 درصدی بسنده کرد و در مسیر برعکس نیز، چنان که اشاره شد، سکه با سرعت کمتری برگشت.  باوجود فشار دوگانه اهرم دلار و عقبگرد طلای جهانی از سقف یک‌ماهه  میزان حباب سکه(با احتساب مالیات ارزش افزوده) در مقیاس هفتگی ۲۵هزار تومان افزایش یافت.

20 (3)

 

بازار طلای جهانی

طلای جهانی مغلوب شاخص دلار

بهای هر اونس طلای جهانی ساعت 16 روز جمعه به قیمت 1286دلار تنزل یافت. فلز زرد که تا میانه هفته گذشته تحت تاثیر مناقشات تجاری چین و آمریکا تا مرز روانی ۱۳۰۰ دلار صعود کرده بود، در ادامه روزهای هفته با صعود شاخص دلار به سقف دو هفته، در مسیر نزولی افتاد. آمار مثبت از اقتصاد آمریکا شامل افزایش سودآوری شرکت‌های بزرگ، دریافت سیگنال‌های مثبت از بازار مسکن و بهبود شاخص تولیدات صنعتی این کشور سبب بزرگ‌ترین‌ افت روزانه بهای طلا در یک ماه اخیر شد. ضمن اینکه بروز نشانه‌هایی از لحن تساهل‌جویانه مذاکره‌کنندگان چینی و آمریکایی از دمای ریسک در بازار جهانی کاست و در ترکیب با داده‌های مثبت از اقتصاد آمریکا سرمایه‌ها را به سمت سهام سوق داد. در چنین فضایی برخی تحلیلگران به این باور رسیدند که بهای طلا می‌تواند تا کانال ۱۲۶۰ دلار هم تنزل کند.

20 (4)

 

بازار اوراق مسکن

صعود نرم «تسه»ها به کانال 50 هزار

قیمت هر ورقه «تسه» اسفند 96 (تسه9610) در معاملات هفته گذشته یک درصد دیگر افزایش یافت و با ثبت دو هفته صعودی، به 50 هزار و 465 تومان رسید. تقریبا قیمت تمام امتیازهای وام مسکن با رشد هفتگی اخیر توانستند از سطح 50 هزار تومان عبور کنند و در ارتفاعی بالاتر بایستند. با وجود اینکه آخرین آمارهای روزانه از افزایش تعداد معاملات مسکن در تهران خبر می‌دهد، اما به زعم کارشناسان این رشدهای مقطعی به معنای خروج بازار مسکن از رکود نیست و انتظار می‌رود در مقیاس ماهانه شاهد تداوم روند نزولی معاملات باشیم. از این چشم‌انداز، به نظر نمی‌رسد قیمت امتیازهای وام مسکن هم به تبعیت از تثبیت سیاست‌های حاکم بر این حوزه، تغییر قابل توجهی را تجربه کند و احتمالا طی روزهای آتی، رفت و برگشت‌های محدودی حول همین مرز روانی داشته باشد.

20 (5)

 

بازار نفت

فرصت‌طلبی نفت از تنش‌های سیاسی

بهای هر بشکه نفت خام آمریکا ساعت ۱۶ دیروز در ادامه سیر صعودی خود به ۴/ ۶۳ دلار رسید. با وجود اینکه بازار نفت بر اثر افزایش اختلافات چین و آمریکا و وضع تعرفه‌های متقابل تجاری، تحت فشار تقاضاست، اما تنش‌های خاورمیانه بازیگردان اصلی صعود نفت ماند. پس از حمله حوثی‌های یمن به خط لوله نفت عربستان در میانه هفته قبل، سعودی‌ها روز پنج‌شنبه در پی تلافی برآمدند. با ادامه تنش‌ها در این منطقه نفت‌خیز، بهای طلای سیاه که تحت فشار مناقشات تجاری چین و آمریکا بود، طی دو روز پنج‌شنبه و جمعه حدود ۴ درصد جهش کرد. حتی افزایش غیرمنتظره موجودی نفت آمریکا که معمولا از مجرای کاهش تقاضا قیمت‌ها را تحت فشار می‌گذاشت، نتوانست از سرعت پیشروی نفت در دو روز پایانی هفته جلوگیری کند. باید افزود که اعلام تعداد دکل‌های فعال در شامگاه جمعه قیمت‌ها را متاثر خواهد کرد.

20 (6)

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند