بازار سهام

رشد سهام کالایی در بورس تهران

طی معاملات دیروز شاخص کل بورس تهران بیش از هزار واحد رشد کرد و ارتفاع آن به ۱۶۲ هزار و ۳۲۴ واحد رسید. افزایش ارزش کامودیتی‌ها در بازگشایی بازارهای جهانی توجه سرمایه‌داران را به سهام کالایی جذب کرد و باعث رشد ۶۵/ ۰ درصدی نماگر بازار شد. پس از رشد ۲ درصدی نفت، نمادهای گروه پالایشی پیشرو رشد شاخص در معاملات دیروز شدند و هر ۳ نماد بزرگ پالایشی در فهرست نمادهای موثر بر شاخص قرار گرفته و صف خرید را تجربه کردند. در گروه فلزات اساسی نیز شاهد رشد قابل توجه نمادهای گروه روی بودیم. افزایش ملایم قیمت مس نیز باعث شد نماد «فملی» پس از چند افت متوالی قیمت سهم مجددا رشد کند. به این ترتیب ارزش معاملات خرد بورس تهران در روز دوشنبه به ۵۳۰ میلیارد تومان رسید و ۵۰ میلیارد تومان نیز از سمت فعالان حقوقی به سبد سرمایه‌داران حقیقی انتقال یافت.

31-01

 

بازار ارز

صعود دلار به کانال ۱۱ هزار

ساعت ۱۶ روز گذشته قیمت هر دلار آمریکا ۲۴۰ تومان افزایش یافت و به مرز ۱۱ هزار تومان رسید. آخرین بار که دلار بالای کانال ۱۱ هزار تومان نوسان کرد به ۱۸ آذر ماه برمی‌گردد. رشد نرخ ارز در سایه نظارت بازارساز رخ داد. دیروز صرافی‌های بانک مرکزی نرخ ارز مندرج بر تابلوی خود را زیاد کردند و پس از آن معاملات دلار با نوسان پایین در حول قیمت ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان انجام شد. رشد نرخ درهم نیز در روز گذشته به صعودی شدن دلار کمک کرد و دلار توانست به بالای مرز روانی ۱۱ هزار تومان صعود کند. افزایش فصلی تقاضای دلار در دی ماه به رشد نرخ ارز کمک کرد. از طرف دیگر مقاومت دو هفته‌ای در برابر سقوط دلار به زیر مرز ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان نیز در رشد قیمت دلار موثر بود.

31-02

 

بازار سکه

سکه در اوج 30 روزه

هر سکه طرح جدید ساعت 16 روز دوشنبه 70 هزار تومان افزایش یافت و به قیمت 3 میلیون و 760 هزار تومان مبادله شد. رشد 2/ 2 درصدی دلار به افزایش 9/ 1 درصدی و رسیدن بهای سکه به اوج 30 روزه منجر شد. افزایش قیمت هر اونس طلا در بازگشایی بازارهای جهانی نیز با بالا بردن ارزش ذاتی به صعودی شدن سکه کمک کرد. در معاملات دیروز بازار ارز، قیمت دلار بار دیگر به کانال ۱۱ هزار تومانی صعود کرد. افزایش تقاضای فصلی، مقاومت در برابر کاهش بیشتر نرخ ارز و رشد نرخ درهم از جمله عوامل موثر بر رشد شاخص ارزی کشور در روز قبل بود. افزایش ریسک‌های اقتصادی در پی عملکرد نامطلوب تجاری چین، اروپا و آمریکا نیز ریسک‌پذیری سرمایه‌داران را کاهش داد و با تقویت مجرای تقاضا بهای طلا را به عنوان دارایی امن افزایش داد.

31-03

 

بازار طلای جهانی

درخشش دنباله‌دار طلا

بهای هر اونس طلای جهانی ساعت 16 روز گذشته 5/ 0 درصد افزایش یافت و به قیمت 1292 دلار معامله شد. با نزدیک شدن به موعد سخنرانی رئیس فدرال رزرو، شاخص دلار بار دیگر تحت فشار قرار گرفت و طلا صعودی شد. رئیس فدرال رزرو در آخرین اظهارات خود اعلام کرده بود که این نهاد درباره سیاست‌های مالی سال جاری میلادی صبورانه‌تر عمل خواهد کرد. با اینکه گزارش اشتغال آمریکا در ماه دسامبر از پیش‌بینی‌ها بهتر بود، اما بسیاری از تحلیل‌ها از کم شدن شتاب اقتصاد آمریکا حکایت دارند. به این ترتیب افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو غیر محتمل به‌نظر می‌رسد و به همین دلیل شاخص دلار تحت فشار قرار دارد. با تضعیف شاخص دلار، ارزهای غیردلاری ارزشمندتر شده و قدرت خرید آنها بیشتر می‌شوند. از همین رو تقاضای فلز زرد افزایش یافته و قیمت طلا در مسیر صعودی قرار می‌گیرد.

31-04

 

بازار اوراق مسکن

توقف رشد اوراق مسکن

اوراق تسهیلات مسکن اسفند 95 (تسه9512) در جلسه معاملاتی روز دوشنبه با افت 5/ 1 درصدی مواجه شد و به قیمت 56 هزار و 907 تومان رسید. به این‌ترتیب رشد متوالی این اوراق متوقف شد. سایر سررسیدهای وام مسکن نیز روز خوبی را سپری نکردند و تقریبا تمامی آنها در محدوده منفی، معاملات خود را به پایان رساندند. کاهش قدرت خرید و همسان نشدن تسهیلات بانکی با رشد قیمت‌ مسکن باعث بروز رکود مسکن در سال ۹۷ شده است. حال بعضی از مشاوران املاک معتقدند با توجه به احتمال منفی شدن شیب تغییرات قیمت واحدهای مسکونی و نزدیک شدن به سال نو، بازار معاملات مسکن در ماه‌های پیش‌رو گرم‌تر شود. از طرفی اگر متقاضیان مسکن قدرت خرید کافی داشتند با مشاهده ادامه‌دار رشد قیمت‌ها، زودتر خرید خود را انجام می‌دادند و نباید منتظر تکرار آمارهای سال‌های قبل از معاملات باشیم.

31-05

 

بازار نفت

صعود نفت با اهرم مذاکرات تجاری

هر بشکه نفت خام راس ساعت ۱۶ روز گذشته به قیمت ۱/ ۴۹ دلار معامله شد و رشد ۶/ ۱ درصدی را ثبت کرد. تداوم خوش‌بینی نسبت به ادامه مذاکرات تجاری چین و آمریکا و عملیاتی شدن توافق کاهش تولید اوپک از عمده دلایل حرکت قیمت نفت به کانال‌های بالاتر محسوب می‌شوند. گفت‌وگوی تجاری دو روزه بین مقامات آمریکایی و چینی دیروز در پکن آغاز شد و سیگنال‌های مثبت از حاشیه این نشست ضمن کمرنگ کردن نگرانی از کاهش رشد اقتصاد جهانی و جنگ تعرفه‌ای، از رشد بهای نفت حمایت کرد. اجرای توافق کاهشی اوپک هم با انقباض کانال عرضه به رشد بیشتر قیمت طلای سیاه منجر شد. انتظار می‌رود با کاهش سمت عرضه موجودی‌های تجاری نفت آمریکا که در سال گذشته میلادی ۱۷ درصد افزایش یافته‌اند (به گزارش اداره انرژی آمریکا EIA)، وارد فاز کاهشی شوند.

31-06