بازار سهام

صعود سهام در هفته‌ای متلاطم

بورس تهران معاملات هفته گذشته را با رشد ۹/ ۱ درصدی شاخص کل پشت سر گذاشت. بازار سهام طی هفته قبل روند متلاطمی را سپری کرد. شاخص کل طی نخستین روز از این هفته در پی تداوم فشارها بر بازارهای جهانی ۴/ ۲ درصد از ارزش خود را از دست داد و کانال ۱۶۰ هزار واحد را پس از دو و نیم ماه واگذار کرد. سپس از روز یکشنبه با اعلام آتش‌بس تجاری از سوی چین و آمریکا موجی از خوش‌بینی در بورس تهران پدیدار شد و ارزش سهام را حدود ۴ درصد طی دو روز کاری ارتقا بخشید. اما در دو روز پایانی هفته شاهد کم‌شدن دامنه نوسان قیمت سهام و تعادل نسبی حاکم بر بازار بودیم. احتمالا تلاطم بازارهای جهانی بیش از هر عامل دیگری توجه بورس‌بازان را در هفته پیش رو به خود جلب کند و بازار را در فاز احتیاطی نگه دارد.

31-01

 

بازار ارز

صعود دلار در آخرین پرده

هر دلار آمریکا با افزایش ۱۶۰ تومانی در آخرین روز هفته به نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسید و توانست هفته دوم آذر را با بازدهی ۴/ ۰ درصدی به پایان ببرد. دلار طی هفته نخست آذر ۹ درصد از ارزش خود را از دست داده و به قعر کانال ۱۱ هزار تومان تنزل یافته بود. اگرچه بازارساز با افزایش عرضه، قیمت‌ها را وادار به عقب‌نشینی کرده بود اما قوت‌گرفتن تقاضای سنتی در پایان سال میلادی طی هفته قبل از قیمت‌ها حمایت کرد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که در صورت عبور پایدار بازار از گردنه تقاضا در هفته‌های پیش‌رو، نه تنها انگیزه‌های سفته‌بازانه را تضعیف می‌کند، بلکه با ورود ارزهای خانگی به بازار افت قیمت‌ها تداوم خواهد یافت. ضمن اینکه عملیاتی شدن بستر مالی اروپا و تسهیل جا به جایی پول و فروش نفت می‌تواند کاهش کم‌هزینه قیمت‌ها را به‌دنبال داشته باشد.

31-02

 

بازار سکه

صعود سکه با دو بال

هر سکه طرح جدید در معاملات آخرین روز هفته با رشد 120 هزار تومانی به قیمت 3 میلیون و 860 هزار تومان معامله شد. بهای سکه که مدت‌هاست از حرکت‌های صعودی و نزولی دلار تبعیت می‌کند، در این هفته نوسانات پردامنه‌تری نسبت به شاخص ارزی کشور ثبت کرد و سرانجام در هفته‌ای که دلار به رشد 4/ 0 درصدی بسنده کرد، حدود 3 درصد افزایش یافت. به این ترتیب، اگر چه رشد نرخ دلار در آخرین روز هفته از سکه حمایت کرد اما به نظر می‌رسد نوسان مثبت بهای طلای جهانی هم در رشد قیمت سکه اثرگذار بوده است. حرکت طلای جهانی برای فتح قله ۵ ماهه در پی تضعیف شاخص دلار و افزایش تلاطم بازارهای جهانی عاملی است که می‌تواند از سکه حمایت کند. با این حال، همبستگی بالاتر سکه با دلار، قیمت این فلز گرانبها را به سرنوشت دلار پیوند زده است.

31-03

 

بازار طلای جهانی

نوسان طلای جهانی در اوج 5 ماهه

هر اونس طلای جهانی ساعت 16 روز جمعه با رشد 5 دلاری به قیمت 1241 دلار معامله شد. تضعیف شاخص دلار در دو روز پایانی هفته عامل اصلی حرکت طلا به سمت اوج 5 ماه اخیر شد. دو عامل اصلی دلار را در این هفته تحت فشار قرار دادند. یکی افزایش تردید‌ها در خصوص سیاست افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و دیگری آمار بازار کار آمریکا. روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد که سگینال‌های جدید حاکی از توقف قریب‌الوقوع سیاست‌های انقباض پولی آمریکا در نشست فدرال رزرو در دسامبر است. از طرفی، انتشار آمار ضعیف اشتغال آمریکا در روز پنج‌شنبه شاخص دلار را تحت فشار قرار داد. روز جمعه نگاه بازارها به آمارهای ماهانه بازار کار آمریکا بود که انتشار این آمار در شامگاه جمعه می‌تواند شاخص دلار و متعاقبا قیمت طلا را دستخوش نوسانات شدید کند.

31-04

 

بازار اوراق مسکن

جهش 18 درصدی اوراق

بهای اوراق تسهیلات اسفند 95 (تسه9512) در هفته‌ای که گذشت، جهش کم‌سابقه 18 درصدی را ثبت کرد و در معاملات روز چهارشنبه به قیمت 58 هزار و 271 تومان معامله شد. اوراق تسهیلات سررسید اسفند 95 در هفته‌های ماقبل به طور پیوسته حدود 17 درصد از ارزش خود را از دست دادند و قیمت آنها به پایین‌ترین سطح طی 58 ماه گذشته-از نیمه بهمن 92- رسید. با تنزل قیمت‌ها به کف بیش از 4 و نیم ساله، زمینه برای تقویت تقاضا در بازار فراهم شد و قیمت اوراق طی یک هفته افت خود را جبران کرد و به مرز 60 هزار نزدیک شد. هر چند جهش قیمت اوراق از کمترین سطح طی 58 ماه اخیر رقم خورد اما به نظر می‌رسد ضعف قدرت خرید این اوراق در شرایط فعلی بازار مسکن، صعود بیشتر قیمت‌ها را دور از انتظار کرده است.

31-05

 

بازار نفت

سایه نشست اوپک بر نفت

هر بشکه نفت خام آمریکا روز گذشته به قیمت ۸/ ۵۱ دلار معامله شد. اگرچه کاهش بیش از انتظار موجودی هفتگی آمریکا از قیمت‌ها حمایت کرد اما بهای نفت پس از نشست نافرجام اعضای اوپک و متحدانش در روز پنج‌شنبه حدود ۳ درصد کاهش یافت. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان اعلام کرد اوپک برای تصمیم‌گیری درباره کاهش تولید نفت، به همکاری روسیه نیاز دارد. تلاش‌های اوپک در حالی صورت گرفت که ایران در پی مستثنا کردن خود از برنامه کاهش تولید است و روسیه در نظر دارد تولید خود را حداکثر ۱۵۰ هزار بشکه برای سه ماهه نخست ۲۰۱۹ کم کند. در صورت عدم توافق اوپک و متحدان خود در خصوص کاهش بیش از یک‌ میلیونی تولید در شامگاه جمعه، قیمت‌ها می‌تواند مرزهای حمایتی خود را از دست بدهد. در مقابل، اجماع اعضای این نشست می‌تواند زمینه را برای ارتقای بهای طلای سیاه فراهم کند.

31-06