بازار سهام

فضای احتیاط در بورس

دیروز شاخص کل بورس با افت ۳۶ واحدی (۰۴/ ۰ درصدی)مواجه شد. با تداوم ریسک سیستماتیک نسبت به تصمیم ترامپ در مورد برجام، تقویت احتیاط میان معامله‌گران افت ۴۳ درصدی ارزش معاملات نسبت به نیمه ابتدایی دی را رقم زد. بنابراین با تعطیلی بازارهای جهانی و با وجود نوسان قیمت‌های جهانی فلزات در سطوح مناسب، شناسایی سود تا حدی فشار فروش را در فلزی-معدنی‌ها رقم زد. به این ترتیب «فولاد» و «فملی» بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند. اما همچنان خوش‌بینی‌ها به عوامل بنیادین مانع از افت قابل توجه این نمادها است. در شرایط احتیاطی در نمادهای بزرگ‌تر شاهد حرکت معامله‌گران به سمت کوچک‌ترها از جمله انبوه‌سازی، سیمان و ماشین‌آلات و تجهیزات بودیم. اتفاقی که رشد ۸/ ۰ درصدی شاخص کل هم‌وزن را رقم زد. همچنان روند قیمت‌های جهانی کالاها و گزارش‌های ۹ماهه می‌تواند بر شاخص اثرگذار باشد.

آینده  نگر بازار

 

بازار ارز

سفته‌بازی در بازار ارز

دیروز هر دلار آمریکا با رشد 28 تومانی به نرخ 4348 تومان معامله شد. هفته گذشته رشد تقاضای سفته‌بازی با چاشنی رشد تقاضای محافظه‌کارانه به دلایل غیراقتصادی روند صعودی دلار را تشدید کرد. با وجود نوسان دلار به‌صورت مقطعی بالاتر از 4400 تومان روز چهارشنبه، کاهش قابل توجه حجم معاملات و شناسایی سود دلار را از سطح مزبور بازگرداند. در ادامه فشار عرضه از سوی صرافی بانک‌ها و شناسایی سود عامل فشار بر دلار شد و روز شنبه حمایت سطح 4300 تومانی به‌صورت مقطعی شکسته شد. اما معامله‌گرانی که در زیان قرار گرفتند در ساعات پایانی اقدام به افزایش تقاضا کردند. موضوعی که روز یکشنبه نیز دلار را در میانه معاملات بالاتر از 4350 تومان قرار داد. اما چشم‌انداز کاهشی دلار با شناسایی سود و تداوم عرضه صرافی بانک‌ها فشار را بر دلار حفظ کرده است.

آینده  نگر بازار

 

بازار سکه

کم‌واکنشی سکه به نوسانات دلار

دیروز هر سکه طرح جدید با افت هزار تومانی به قیمت یک میلیون و 465 هزار تومان معامله شد. در شرایط تعطیلی بازار طلای جهانی، نوسان طلا بالاتر از 1315 دلار تا حدی عامل حمایت از سکه شد. همچنان احتمال تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا و چشم‌انداز رشد شاخص دلار فشار را بر طلا حفظ کرده است. در بازار ارز پس از تشدید نوسانات دلار در هفته اخیر، شناسایی سود میان معامله‌گران و چشم‌انداز عرضه از سوی صرافی بانک‌ها فشار را بر دلار حفظ کرده است. اما معامله‌گران با رشد تقاضای سفته‌بازی در روزهای اخیر مانع از افت دلار شدند. بنابراین با وجود اینکه سکه در هفته اخیر تا سطح یک میلیون و 508 هزار تومان رشد داشت. شرایط احتیاطی نسبت به بازارهای اثرگذار به ویژه بازار ارز کم‌واکنشی سکه را نسبت به رشد ۲۸ تومانی دلار رقم زد.

آینده  نگر بازار

 

بازار طلای جهانی

چهارمین هفته صعود طلا

هر اونس طلای جهانی با رشد 25/ 1 درصدی و ثبت چهارمین هفته صعودی به قیمت 8/ 1318 دلار معامله شد. اونس طلا روز چهارشنبه با افت شاخص دلار به کف ۴ ماهه تا سقف ۵/ ۳ ماه (۱۳۲۵ دلار) رشد داشت. اما در ادامه رشد شاخص دلار با افت یورو (به دلیل افت نرخ تورم حوزه اروپا) و رشد بازارهای سهام آمریکا عامل فشار بر طلا شد. با وجود افت ۹/ ۹ درصدی شاخص دلار در سال ۲۰۱۷ (بیشترین افت سالانه از ۲۰۰۳) بخشی از این افت با فروکش هیجان بعد از انتخابات ترامپ بود. چشم‌انداز تقویت رشد اقتصادی با تصویب کاهش مالیات ۵/ ۱ هزار میلیارد دلاری آمریکا و احتمال تسریع روند افزایش نرخ بهره فشار را بر طلا حفظ کرده است. در نظرسنجی هفتگی کیتکو (از ۲۰ کارشناس) ۱۱ کارشناس روند صعودی، ۵ نفر روند نزولی و ۴ نفر حرکت خنثی را پیش‌بینی کردند.

آینده  نگر بازار

 

بازار اوراق مسکن

حرکت آرام اوراق تسهیلات

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با افت 9/ 0درصدی به قیمت 73 هزار و 54 تومان معامله شدند. پس از رسیدن قیمت «تسه»ها تا کف 71 هزار تومانی در روزهای ابتدایی دی، حمایت کف 72هزار تومانی و رشد تدریجی تقاضا، نوسان قیمت‌ها را تا سطح 73 هزار تومانی رقم زده است. با وجود رشد تعداد معاملات مسکن (رشد 2/ 50 درصدی تعداد معاملات تهران در آذر نسبت به سال گذشته)، جذابیت وام‌ رقیب از جمله صندوق یکم بانک مسکن باعث کم‌نوسانی «تسه»ها شده است. به‌صورتی که از ابتدای مهر تا کنون شاهد نوسان «تسه»ها در بازه 72 تا 78 هزار تومانی هستیم. رحیمی انارکی، عضو هیات مدیره بانک مسکن با توجه به رشد 22 درصدی تعداد تسهیلات و رشد 55 درصدی مبلغ پرداخت تسهیلات نسبت به سال گذشته نشانه‌های قرار گرفتن مسکن در فاز پیش‌رونق را اعلام کرد.

آینده  نگر بازار

 

بازار نفت

افت آرام نفت از سقف ۳ ساله

هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد ۷/ ۱ درصدی با ثبت سومین هفته صعودی به قیمت ۴۴/ ۶۱ دلار معامله شد. روز پنج‌شنبه قیمت WTI به ۲۱/ ۶۲ دلار و برنت به ۲۷/ ۶۸ دلار هر دو به سقف ۳ ساله رسیدند. افت موجودی نفت تجاری (به میزان ۴۲/ ۷ میلیون بشکه) برای هفتمین هفته متوالی در کنار نگرانی‌ها از بازگشت ریسک برجام عامل حمایت از قیمت نفت شد. با وجود این رشد تولیدات نفت آمریکا برای دهمین هفته در ۱۱هفته اخیر به ۷۸/ ۹ میلیون بشکه در روز، همچنان چشم‌انداز بازگشت پرشتاب تولیدات شیل را تقویت کرده است و می‌تواند مقاومت سقف ۶۰دلاری را در مقابل نفت تقویت کند. همچنان با وجود تردیدها نسبت به پایبندی اوپک به تعهدات، اما برخی کارشناسان معتقدند به دلیل کاهش سرمایه‌گذاری‌های توسعه‌ای اعضای اوپک از جمله عراق که نزدیک ظرفیت کامل تولید می‌کند، توانایی افزایش تولیدات را ندارند.

آینده  نگر بازار


گزارش روزانه بازار ارز و طلا را اینجا بخوانید