منابع آگاه پاکستانی از طرح جدید این کشور برای ارائه به تهران مبنی بر واردات ال‌ان‌جی به جای گاز طبیعی از ایران خبر دادند و گفتند که این پیشنهاد به زودی با مقامات ایرانی مطرح خواهد شد. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اکسپرس تریبیون این طرح شامل تغییر صادرات گاز طبیعی به گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) است، اقدامی که می‌تواند پروژه خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان را تقریبا به بعد موکول کند. به گفته یک منبع آگاه، این طرح به زودی در نشستی با مقامات ایرانی در تهران مورد بحث و مذاکره قرار خواهد گرفت.

شاهد خاقان عباسی، وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان تایید کرد که پیشنهاد واردات گاز به شکل ال‌ان‌جی تحت بررسی و مطالعه قرار دارد و با تهران مطرح خواهد شد. بر اساس این طرح جدید، ایران گاز طبیعی را به ال‌ان‌جی تبدیل خواهد کرد و سپس آن را از طریق پایانه عمان به پاکستان صادر خواهد کرد. درحال حاضر، ایران و عمان توافق‌نامه‌ای به امضا رسانده‌اند که بر اساس آن، عمان در ۲۵ سال آینده گازی به ارزش ۶۰ میلیارد دلار از ایران خریداری خواهد کرد و متعهد به احداث خط لوله‌ گازی به ارزش یک میلیارد دلار در امتداد دریای عمان شده است. به نوشته این گزارش، حدود ۵۰ درصد گازی که ایران به عمان صادر می‌کند به ژاپن، کره جنوبی و هند ارسال خواهد شد. این منبع پاکستانی با توضیح اینکه، ما احتمالا از تاسیسات ترمینال ال‌ان‌جی عمان برای واردات گاز از ایران استفاده خواهیم کرد، افزود: پاکستان با مشکلات کشتیرانی مواجه نخواهد شد چراکه عمان به پاکستان نزدیک است.وی اضافه کرد: طرح دیگر این است که یک ترمینال ال‌ان‌جی در بندر گوادر احداث شود و خط لوله‌ای از این بندر به نواب شاه در ایالت سند کشیده شود. این منبع آگاه با توضیح اینکه این طرح نیز با ایران مطرح خواهد شد، ادامه داد: شرکت‌های چینی به احداث ترمینال ال‌ان‌جی و خط لوله از گوادر علاقه‌مند هستند.

مقامات پاکستانی گفتند که ایران به پاکستان اعلام کرده است که این کشور نیز پیشنهادهایی برای تکمیل خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان با وجود تحریم‌های آمریکا و اروپا به تحریم دارد که در نشست تهران ارائه خواهد داد.