تولید گاز و میعانات گازی در سکوی فاز یک پارس جنوبی به دلیل اختلاف نظر شرکت نفت و گاز پارس و پیمانکار و عدم خرید یک قطعه ۳۰۰ هزار تومانی لاستیکی از سازندگان ایرانی از ۶ روز گذشته تاکنون به کمتر از نصف کاهش یافته است. به‌گزارش خبرگزاری مهر، سکوهای فاز یک پارس جنوبی از ظرفیت تولید روزانه ۲۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و ۴۰ هزار بشکه میعانات گازی برخوردار هستند که تولید گاز این فاز روزانه ۱۵ میلیون مترمکعب و تولید میعانات گازی ۲۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

پیگیری ها حاکی از سقوط آزاد تولید گاز ایران در میدان مشترک پارس‌جنوبی است که یک قطعه یدکی ۳۰۰ هزار تومانی به نام قطعه پلاستیکی «بلادر» ویژه پمپ‌های گلایکول توسط واحدهای تدارکات و تامین کالای شرکت نفت و گاز پارس تامین نشده است. این قطعه که حدود ۳۰۰ هزار تومان ارزش دارد به طور کامل توسط سازندگان و صنعتگران ایرانی در داخل کشور و به صورت انبوه از چند سال گذشته تاکنون تولید شده و هیچ‌گونه محدودیتی هم در خرید آن در داخل کشور وجود ندارد. با این وجود به دلیل اختلافات شرکت پیمانکار تعمیرات سکوی فاز یک پارس جنوبی با شرکت نفت و گاز پارس، این شرکت پیمانکاری همچون گذشته و خارج از چارچوب قرارداد حاضر به خرید و تامین این قطعه ارزان قیمت لاستیکی نشده است. از این رو با توجه به اینکه خرید قطعه و لوازم یدکی هیچ‌گاه در تعهد قراردادی پیمانکار نبوده، شرکت نفت و گاز پارس هم از ۶ روز گذشته تاکنون اقدامی به منظور خرید این قطعه نکرده است.

در حال حاضر هر بشکه میعانات گازی صادراتی ایران بیش از ۱۰۰ دلار در بازارهای جهانی معامله می‌شود که با توجه به توقف ۶ روزه و عدم تولید در مجموع ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی تاکنون از محل عدم تولید این میعانات بیش از ۱۰ میلیون دلار زیان نصیب اقتصاد ملی شده است.

این کاهش تولید در سکوی فاز یک پارس جنوبی در حالی به وقوع پیوسته است که در طول چند سال گذشته تاکنون حتی یک فاز استاندارد هم در پارس جنوبی در مدار بهره‌برداری قرار نگرفته است.