وی ادامه داد: به این منظور استفاده از مواد پلیمری مناسب برای تولید ظروف جداره نازک و استفاده از آنها در ماشین‌‌‌های قالب‌‌‌گیری سرعت بالا با هدف کاهش مصرف مواد پلیمری و حفظ خواص مربوطه یکی از نیازهای جدی در صنعت بسته‌‌‌بندی است. مدیر پژوهش و فناوری پتروشیمی افزود: تست کاتالیست جدید SP۳ برای گریدهای تولیدی با هدف پایش این کاتالیست در فرآیند انجام و نتیجه آن مثبت شد اما با کاتالیست مورد استفاده قبلی تفاوت چندانی نداشت، در مرحله دوم همین کاتالیست برای تولید گریدهایی که در آنها از هگزن-۱ به عنوان کوپلیمر استفاده می‌شود آزمایش انجام شد که خواص فیزیکی-مکانیکی این گریدها افزایش پیدا می‌کند و در بازار نیز مشتری بیشتر و قیمت‌های بالاتری دارند. با تلاش و همت متخصصان آزمون این گرید به تولید محصول منجر شد و هم‌‌‌اکنون در مرحله تست‌‌‌های آزمایشگاهی و فروش به مشتریان برای دریافت بازخورد بازار است.

حسینی با اشاره به اهمیت شاخص مذاب پلیمر در سرعت‌‌‌پذیری سیکل تزریق آمیزه گفت: امکان تولید پلی‌‌‌اتیلن با شاخص MFI (شاخص جریان مذاب) بالا افزون بر کاربری در تولید ظروف جداره نازک اقبال بسیار خوبی در سایر مصارف عمومی گریدهای تزریقی پلی‌‌‌اتیلن، از جمله صنایع کامپاندینگ دارد. وی افزود: با توجه به این مهم، بررسی‌‌‌های فنی و پژوهشی صورت پذیرفت و با تمرکز بر برتری‌‌‌های فناورانه، پس از تکمیل مطالعات در فاز آزمایشگاهی و سنجش، پتروشیمی جم موفق به اخذ مجوز تولید آزمایشی صنعتی گریدی با خاصیت MFI۳۵ شد. حسینی با بیان اینکه این محصول تاکنون از سوی هیچ شرکت ایرانی تولید نشده است، اظهار کرد: حدود ۲هزار تن از این گرید در واحد LLDPE مجتمع پتروشیمی جم تولید شده است و با افتخار می‌توان گفت این دستاورد پس از شناخت دقیق نقاط ضعف و قوت و تکمیل فرآیند آزمون و اعتبارسنجی با مشتریان صنایع پایین‌‌‌دست می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای حجم قابل‌‌‌توجهی از گریدهای معمول پلی پروپیلن باشد که با توجه به قیمت بالای گرید مشابه پروپیلن، سودآوری مناسبی برای ذی‌نفعان این صنعت به همراه خواهد داشت.

وی گفت: توسعه‌‌‌ این گرید حاصل یک کار پژوهشی تیمی بوده و با استفاده از دانش بومی در شرکت پتروشیمی جم تولید شده است. به گفته‌‌‌ مدیر پژوهش و فناوری پتروشیمی جم، گرید HMI یا HD۵۰۳۵ می‌تواند با نسبت قابل ملاحظه‌‌‌ای به جای گرید پلی‌‌‌پروپیلن استفاده شود و در مرحله تست صحت‌‌‌سنجی با مشتریان پایین‌‌‌دست رضایتمندی نسبی داشته است. هم‌‌‌اکنون باید برنامه‌‌‌ریزی ثبت برند HMI و تولید انبوه آن به کمک همکاران بهره‌‌‌برداری و فروش در بازار انجام شود. همچنین برنامه تکمیلی داریم تا MFI این گرید را از ۳۵ به ۵۰ افزایش دهیم.