رشد صادرات نفت و ال‌پی‌جی ایران به روایت منابع بین‌المللی

بر اساس این گزارش، با وجود تحریم‌های آمریکا تولید و صادرات نفت ایران روندی صعودی داشته و چین بزرگترین خریدار نفت از این کشور بوده است. رویترز چندی پیش اعلام کرد چین هفته پیش ۲میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده که احتمالا در ذخایر دولتی نفت چین تخلیه خواهد شد. این محموله توسط نفتکش شرکت ملی نفت ایران به چین ارسال شد و احتمالا در آمار رسمی واردات نفت چین که در ماه جولای منتشر خواهد شد درج می‌شود. دولت چین پیش از آن نیز از ابتدای سال جاری میلادی سه محموله نفت دیگر از ایران برای تخلیه در مخازن ذخیره خود وارد کرده بود.

افزایش فروش ال‌پی‌جی از ابتدای سال

از سوی دیگر پایگاه تخصصی اس پی گلوبال طی گزارشی کل صادرات ال‌پی‌جی ایران را که در ماه جاری بارگیری شده است ۳۸۶هزار تن اعلام کرد. صادرات ال‌پی‌‌جی ایران در ماه می به بالاترین رقم از زمان اعمال تحریم‌ها در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ رسیده بود. این گزارش تصریح کرد اگرچه صادرات ال‌پی‌جی ایران در ماه ژوئن نسبت به رکورد ۸۵۹هزارتنی ماه قبل تقریبا نصف شده است اما تحریم‌های اخیر آمریکا تاثیری در این کاهش نداشته است. وزارت خزانه‌داری آمریکا در روز ۱۶ ژوئن چند شرکت چینی، هنگ‌کنگی و اماراتی را که مدعی بود در زمینه صادرات ال‌پی‌جی ایران به آسیا فعال‌اند تحریم کرد. درآمد ایران از صادرات نفت خام، گاز، میعانات، گاز طبیعی، فرآورده‌‌های نفتی و پتروشیمی در ماه‌های آوریل و می ۶۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. این به‌رغم آن است که آمریکا راه‌های دسترسی ایران به سیستم مالی جهانی را بسته است.

بر اساس این گزارش، متوسط صادرات ال‌پی‌جی ایران در ۵ماهه نخست سال جاری میلادی ۵۲۵هزار تن در ماه بوده است و اگر آمار مربوط به ماه ژوئن را نیز لحاظ کنیم متوسط صادرات ال‌پی‌جی ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی ۵۲۰هزار تن در ماه خواهد شد که بیشتر از پیش‌‌بینی‌هاست. تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند متوسط صادرات ماهانه ال‌پی‌جی ایران در سال جاری میلادی ۵۰۰هزار تن باشد که در نیمه نخست سال جاری، صادرات ایران ۴ درصد از پیش‌بینی‌ها بیشتر بوده است. برخی تحلیلگران می‌گویند بخشی از صادرات ال‌پی‌جی ایران به طور غیرمستقیم از طریق کشورهایی مثل امارات و عمان به چین صادر می‌شود که در آمار صادرات ایران لحاظ نمی‌شود. سه منبع چینی به اس پی گلوبال گفتند تحریم‌های جدید آمریکا تاثیر زیادی در تجارت بین ایران و چین نخواهند داشت، چرا که واردکنندگان چینی بر پایه یوان با ایران معامله می‌کنند. به گفته این افراد ۹۹ درصد صادرات ال‌پی‌جی ایران به چین می‌رود و کشتی‌های بسیار بزرگ چینی این محموله‌ها را به چین حمل می‌کنند. یک منبع چینی با بی‌اهمیت دانستن تحریم‌های جدید آمریکا علیه صادرات ال‌پی‌جی ایران گفت: این اولین باری نیست که آمریکا شرکت‌های چینی را به علت رابطه با ایران تحریم می‌کند. اقدام اخیر آن‌ها در تحریم ایران شاید برای منحرف کردن افکار عمومی آمریکا از تورم در اقتصاد این کشور انجام شده است.