کتاب «تاریخ اوپک» به همت دبیرخانه اوپک به مناسبت بزرگداشت شصتمین سالروز تأسیس این سازمان تهیه شده و هدفش ارائه تاریخچه اوپک، اهداف و دستاوردهای این سازمان در ۶ دهه نخست به خوانندگان است. این کتاب به دو بخش تقسیم شده است: «تحلیل۶۰ سال» و «مسائل درهم‌تنیده». بخش نخست به بررسی کامل تاریخ اوپک از جمله وقایع کلیدی پیش از تأسیس می‌پردازد، در‌حالی‌که بخش دوم مسائل مهم برای مأموریت و کار سازمان، مانند گفت‌وگوی بین‌المللی و توسعه پایدار را بررسی می‌کند.

عبدالجبار: عراق زادگاه اوپک است

احسان عبدالجبار اسماعیل، وزیر نفت عراق در این آیین گفت: رونمایی از کتابی ویژه به مناسبت شصتمین سالروز تأسیس این سازمان در عراق افتخاری بزرگ برای مردم این کشور و به‌ویژه شهر بغداد است. وی با اشاره به تأسیس اوپک در سپتامبر ۱۹۶۰ در بغداد تأکید کرد: اوپک در نتیجه چشم‌انداز اعضای مؤسس آن پا به عرصه ظهور گذاشت. وزیر نفت عراق ادامه داد: این واقعیت که عراق زادگاه اوپک است، مایه غرور همه مردم این کشور است. ما به نقش خود به‌عنوان یک عضو مؤسس افتخار می‌کنیم. وی تأکید کرد: این کتاب نشان‌دهنده دستاوردی منحصربه‌فرد است، تحقیقات برای نگارش کتاب بسیار دقیق بوده است و دستاوردهای بسیار اوپک در طول تاریخ را به نمایش می‌گذارد.

بارکیندو: هفت چرخه اصلی بازار را دیده‌ایم

دبیرکل اوپک در این آیین طی سخنان کوتاهی از دستاوردهای پرشمار این سازمان در ۶ دهه گذشته تمجید کرد. بارکیندو گفت: ما در کنار هم و در قالب یک سازمان راهی طولانی را پیموده‌ایم، شاهد فراز و نشیب‌های زیادی بوده‌ایم، هفت چرخه اصلی بازار را دیده‌ایم، از جمله آخرین مورد در پی شیوع ویروس عالم‌گیر کرونا. ما به‌عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از بازارهای جهانی نفت خام تکامل یافته‌ایم. بارکیندو تأکید کرد: بقای ۶۰‌ساله به‌خودی‌خود دستاوردی بزرگ برای چنین سازمانی است، به‌ویژه برای سازمانی که نماینده یکی از بی‌ثبات‌ترین کالاها یعنی نفت است. در آیین رونمایی این کتاب دبیرکل اوپک و وزیر نفت عراق هر دو نسخه‌ای از کتاب را امضا کردند.