جواد اوجی در روز ملی روسیه گفت: ایران و روسیه دو همسایه بزرگ در منطقه هستند که اشتراک زیادی در زمینه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی دارند.  وزیر نفت با بیان اینکه خوشبختانه در دولت سیزدهم، رابطه ایران و روسیه از روند رو به رشدی برخوردار است که امیدوارم تعمیق یابد، اظهار کرد: وزارت نفت، علاوه بر تلاش در حوزه استراتژیک دو کشور، از همکاری با سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها حمایت می‌کند. وی با اشاره به اینکه امیدواریم با توجه به دیدار روسای جمهور دو کشور، تعمیق مناسبات ایران و روسیه پیگیری شود، گفت: البته سفر معاون نخست‌وزیر روسیه به تهران، به عزم جدی برای گسترش روابط میان دو کشور کمک می‌کند.

پایان سلطه دلار؟

اوجی با تاکید بر اینکه اجرای پروژه همکاری بانکی روسیه، چین و ایران، در آینده‌‌‌ای نزدیک به سلطه دلار خاتمه خواهد داد، گفت: این موارد نشان‌دهنده ظرفیت‌های ایران و روسیه و تغییر موازنه قدرت است.  وزیر نفت تصریح کرد: ایران و روسیه به عنوان دو بازیگر مهم در تامین نفت و گاز می‌توانند تامین‌کننده انرژی در جهان باشند. بازی با این دو کشور مهم، تهدیدی برای امنیت جهان و تامین انرژی خواهد بود. وی ادامه داد: وابستگی اروپا به انرژی بازی‌ای نیست که به‌راحتی جبران شود و بازی‌ای که آمریکا انجام می‌دهد به سود کشورها نیست، این تجربه در سایر کشورها تکرار شده است.

اوجی با بیان اینکه تحریم راه چاره نیست و دامن‌گیر تحریم‌کنندگان خواهد شد، اظهار کرد: امیدوارم عقلای عالم، مصالح را با گفت‌وگو و مذاکره حل کنند و راه‌حل‌های منطقی برای مشکلات پیدا کنند. وزیر نفت گفت: جمهوری اسلامی با ذخایر نفت و گاز رتبه اول را در جهان دارد. ما امروز بیش از یک میلیارد مترمکعب ظرفیت تولید گاز و چهار میلیون بشکه ظرفیت تولید نفت داریم و طی برنامه هشت‌ساله برای افزایش تولید نفت و گاز کشور برنامه‌ریزی کرده‌ایم. وی با بیان اینکه از سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه نفت و گاز استقبال می‌‌‌کنیم، گفت: ایران را تحریم کرده‌اند، بنابراین آمادگی کامل برای جذب سرمایه‌گذاران را داریم.

4 نفر این پست را پسندیده اند