معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه ۱۲۰۰ شرکت داخلی و خارجی در این نمایشگاه در ۴۰‌هزار مترمربع فضای مفید حضور داشتند و ۱۰۰ شرکت دانش‌‌‌‌‌‌‌‌بنیان و بیش از ۲۰ دانشگاه مطرح کشور در بیست‌‌‌‌‌‌‌‌وششمین نمایشگاه نفت شرکت کردند، تصریح کرد: در این نمایشگاه، با شرکت‌های خارجی نشست‌هایی برگزار و در آن بر قابلیت‌‌‌‌‌‌‌‌های ایران از نظر فنی و محتوایی تاکید شد. خجسته‌‌‌‌‌‌‌‌مهر با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم عملکرد دولت را در بخش صنعت نفت به تصویر بکشیم، افزود: در نمایشگاه بیست‌‌‌‌‌‌‌‌وششم، مذاکرات سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری با کشورهای مختلف داشتیم و با شرکت‌های دانش‌‌‌‌‌‌‌‌بنیان تک‌‌‌‌‌‌‌‌به‌‌‌‌‌‌‌‌تک صحبت کردیم و از این فرصت بهره گرفتیم تا پس از نمایشگاه وارد گام اجرایی شویم. وی تاکید کرد: باید بیش از چیزی که اکنون وجود دارد واقعیت‌‌‌‌‌‌‌‌های اقتصاد کشور به تصویر کشیده شود. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به انجام مسوولیت‌های اجتماعی در نفت و سفرهای استانی اشاره کرد و گفت: ۷‌هزار میلیارد‌تومان برای انجام پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌های عام‌‌‌‌‌‌‌‌المنفعه و محرومیت‌‌‌‌‌‌‌‌زدایی در نفت مصوب شده است.

امضای ۳‌میلیارد دلار تفاهم‌نامه برای توسعه میدان‌‌‌‌‌‌‌‌های نفت و گاز

خجسته‌‌‌‌‌‌‌‌مهر با تاکید بر اینکه بخش بالادست نفت بسیار سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌بر است، افزود: به‌‌‌‌‌‌‌‌دلیل تحریم امکان تامین‌مالی از خارج از کشور محدود است، اما پتروشیمی‌‌‌‌‌‌‌‌ها در پایین‌‌‌‌‌‌‌‌دست صنعت نفت سرمایه بالایی دارند که با کمبود خوراک روبه‌‌‌‌‌‌‌‌رو هستند. وی با اشاره به اینکه برای نخستین‌بار در کشور پتروشیمی‌‌‌‌‌‌‌‌ها در بالادست صنعت نفت وارد شدند و سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری کردند، ادامه داد: این سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری بازگشت سود بالایی دارد و برای ۲۰ سال‌تضمین دریافت خوراک خواهند داشت. معاون وزیر نفت با بیان اینکه ۵۰۰‌میلیون دلار قرارداد برای جمع‌‌‌‌‌‌‌‌آوری گازهای مشعل در ماهشهر امضا شد، گفت: در نمایشگاه امسال نیز ۳‌میلیارد دلار تفاهم‌نامه برای توسعه میدان‌‌‌‌‌‌‌‌های نفت و گاز با پتروشیمی‌‌‌‌‌‌‌‌ها و شرکت‌های اکتشاف و تولید امضا شد. خجسته‌‌‌‌‌‌‌‌مهر با بیان اینکه همچنین اوراق سپرده کالایی برای تامین‌مالی در نظر گرفتیم که کارآمد است و در سطح مشخصی نفت را به‌‌‌‌‌‌‌‌صورت ارزی می‌‌‌‌‌‌‌‌فروشیم، افزود: یکی از ۱۰ میدان بزرگ نفتی جهان میدان مشترک آزادگان است که بین ۵/ ۷ تا ۸‌میلیارد دلار ظرفیت سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری دارد و کنسرسیومی از شرکت‌های ایرانی و بانک‌های کشور برای توسعه این میدان تشکیل خواهد شد.

برداشت از فاز۱۱ پارس جنوبی؛ امسال

وی با تاکید بر اینکه فاز ۱۱ پارس‌جنوبی آخرین فاز از میدان مشترک پارس‌جنوبی است که توسعه می‌یابد، اظهار کرد: قرارداد توسعه این فاز در ابتدای دولت گذشته با شرکت ایرانی پتروپارس ملغی شد و پس از قرارداد با توتال و خروج این شرکت از ایران به‌‌‌‌‌‌‌‌دلیل تحریم‌‌‌‌‌‌‌‌ها، دوباره قرارداد با شرکت پتروپارس امضا شد. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه زمستان امسال بعد از سال‌ها تولید گاز را با حجم ۵۰۰‌میلیون فوت‌‌‌‌‌‌‌‌مکعب از این فاز آغاز می‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم، تاکید کرد: برای نخستین‌بار از پارس‌جنوبی ۷۰۵‌میلیون مترمکعب گاز برداشت کردیم و زمستان را بدون قطعی گاز پشت‌سر گذاشتیم و این در حالی بود که تراز گاز کشور منفی بود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند