به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گزارش خبر‌گزاری رویترز، قیمت گاز طبیعی مایع در آسیا در این هفته همگام با افزایش قیمت‌ها در اروپا بالا رفته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است، اما تقاضا برای گاز به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خاطر ذخایر بالا و دمای معتدل در زمستان در حد متوسطی قرار دارد. طبق گفته منابع صنعتی، متوسط قیمت گاز طبیعی مایع برای تحویل به شمال‌شرق آسیا در‌ماه فوریه تا حدود ۲۰/ ۳۴ تا ۴۰/ ۳۴دلار در هر یک میلیون بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یو افزایش یافته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است، یعنی بین ۴۰/ ۰ تا ۶۰/ ۰ دلار بالاتر از هفته گذشته. البته این رقم هنوز بیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌از ۱۴ دلار پایین‌تر از اوج قیمت گاز در هفته سوم دسامبر است.

افزایش قیمت گاز در آسیا در این هفته تا حدی مربوط به بالا‌رفتن شاخص قیمت گاز در اروپا در هفته اول۲۰۲۲ می‌شود. گرچه قیمت گاز اروپا در اواخر سال گذشته میلادی کاهش یافت، اما ادامه عرضه پایین گاز روسیه و سرمای هوا دوباره قیمت آن را بالا برد.

قیمت بالاتر گاز اروپا همچنان محموله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های گاز طبیعی مایع را به سمت این قاره می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشاند. در حال‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حاضر حدود ۳۰ نفتکش حامل گاز طبیعی مایع به سمت بنادر انگلیس، هلند و بلژیک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌روند که نیمی از آنها از آمریکا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آیند. اما تقاضا برای گاز در آسیا با پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی دمای معتدل هوا طی چند هفته آینده و همچنین ذخایر بالای این سوخت در حد متوسطی قرار دارد. ممنوعیت صادرات زغال‌سنگ اندونزی به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده زغال‌سنگ دنیا می‌تواند حداقل ۵/ ۱میلیون تن از تولید این سوخت را در ۲۰۲۲ کاهش دهد و به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌معنای پیدا‌کردن جایگزینی برای آن است که احتمالا گاز طبیعی خواهد بود.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند