جواد اوجی در نشستی با سازندگان کالا و تجهیزات صنعت نفت، گفت: بیش از چهار‌ماه از مسوولیت بنده در وزارت نفت می‌گذرد و فکر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنم بیشترین بازدیدها و سرکشی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها افزون بر پالایشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، پتروشیمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و بخش توسعه میدان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، در حوزه ساخت داخل و شرکت‌های دارای فناوری بوده است. وی اظهار کرد: زمانی در دهه۷۰ و ۸۰ عمده کالاهای صنعت نفت از خارج کشور تامین می‌شد و بالغ بر ۸۰‌درصد هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها برای خرید خارجی بود اما امروز به برکت جمهوری‌اسلامی و شما سازندگان داخلی ورق برگشت و بیش از ۷۰‌درصد نیازهای صنعت نفت از داخل تامین می‌شود و این توانمندی وجود دارد که تا ۹۵‌درصد کالاها هم داخلی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی شوند.

  اجرای پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های صنعت نفت بدون‌توقف

وزیر نفت با بیان اینکه اکنون کالاهای موردنیاز همه بخش‌ها (بالادست و پایین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دست صنعت نفت) با کمک سازندگان داخلی تامین می‌شود، تصریح کرد: از روزی که بنده مسوولیت وزارت نفت را برعهده گرفتم، پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که از پیش آغاز شده بود هیچ توقفی نداشتند و شاید ۱۰ تا ۱۵ پروژه دیگر هم در شورای اقتصاد یا در هیات‌مدیره شرکت‌های تابعه مصوب شدند. اوجی با بیان اینکه نشست‌های مختلفی هم با مجریان طرح‌ها و پیمانکاران برگزار شده است تا پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های موردنیاز صنعت نفت به‌خوبی اجرایی شوند، افزود: این روزها دیدارهای متعددی هم با نمایندگان مجلس درباره لایحه بودجه کل کشور سال۱۴۰۱ داشتیم زیرا وقتی اکثر منابع مالی بودجه از صنعت نفت است، پس باید به آن توجه کنیم.

  بدون کرونا مصرف بنزین ۱۲۰‌میلیون لیتر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد

وی اظهار کرد: مصرف روزانه بنزین اکنون ۹۵ تا ۹۶ میلیون لیتر است که اگر کرونا نبود این مقدار به روزانه ۱۲۰‌میلیون لیتر هم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسید، درحالی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که ظرفیت پالایشی کشور ۱۰۴ تا ۱۰۵‌میلیون لیتر است، بنابراین طرح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پتروپالایشی باید حتما و به‌طور جدی دنبال شوند.

  افزایش گازبهای پرمصرف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها حساب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شده بود

وی با بیان اینکه شرکت ملی گاز ایران باید سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری ۸۰ میلیارد دلاری را در هشت سال انجام دهد، گفت: امروز و در همین روزها ما حدود ۲۵۰‌میلیون مترمکعب کمبود گاز طبیعی داریم و مصرف نیروگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، صنایع و پتروشیمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها محدود شدند تا گاز بخش خانگی تامین شود که در حال‌حاضر گازبهای مشترکان پرمصرف را که از سال ۹۴ تغییر نکرده بود، تغییر دادیم و از ابتدای آذرماه امسال افزایش یافت و حساب‌شده هم گران شد. وزیر نفت تصریح کرد: با اجرای این طرح ۲۵میلیون مترمکعب و به‌مقدار تولید یک فاز پارس‌جنوبی صرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌جویی می‌شود که حدود ۶میلیارد دلار است؛ در این زمینه و برای سال آینده هم برنامه دیگری داریم. اوجی ضمن تاکید بر ضرورت بهینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی مصرف انرژی، افزود: اکنون ظرفیت تولید روزانه گاز شیرین کشور حدود ۸۶۰ میلیون متر‌مکعب است، اما اگر این ظرفیت به روزانه بیش از یک‌میلیارد هم برسد با این وضع مصرف، تولیدمان پاسخگو نخواهد بود.

  ظرفیت تولید سالانه محصولات پتروشیمی به ۱۴۰ میلیون تن می‌رسد

وزیر نفت با اعلام اینکه در حوزه نفت باید ۷۰ تا ۸۰‌میلیارد دلار سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری انجام شود، با اشاره به مقدار نیاز سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری در صنعت پتروشیمی، گفت: اکنون ظرفیت تولید سالانه محصولات صنعت پتروشیمی ۹۰میلیون تن است که با تکمیل طرح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جهش‌سوم به حدود سالانه ۱۴۰میلیون تن می‌رسد که به حدود ۳۰ تا ۴۰میلیارد دلار سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری نیاز است. اوجی افزود: اما پرسش می‌شود که این سرمایه از کجا تامین خواهد شد؟ که باید بگوییم راهکار دارد و وظیفه ما دولتمردان است که با آسان‌کردن آیین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری تسهیل شود. وی در پایان با بیان اینکه اولویت ما توان و ساخت داخل است، تاکید کرد: سیاست وزارت نفت دولت سیزدهم حمایت همه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌جانبه از تولید داخل است.

3 نفر این پست را پسندیده اند