تعیین‌کنندگی مذاکرات برای صادرات نفت

مذاکره‌کنندگان ایران و گروه چهار به‌علاوه یک، روز دوشنبه در تلاش برای بازگرداندن توافق هسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای ۲۰۱۵، مذاکرات را از سر گرفتند. در توافق ۲۰۱۵، گروه۵ به‌علاوه یک قبول کرده بودند، در ازای محدودکردن برنامه هسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای، تحریم‌های ایران برداشته شود، اما با روی کار آمدن ترامپ، وی در سال۲۰۱۸ به‌صورت یک‌جانبه از این توافق خارج شد. آخرین دور مذاکرات وین، پس از ۱۰ روز توقف که به مذاکره‌کنندگان ایرانی اجازه داد برای رایزنی به کشورشان بازگردند، آغاز شد.

آمریکا محتاطانه نسبت به سرنوشت دور جدید مذاکرات خوشبین است. همتایان اروپایی آمریکا نیز چنین احساسی دارند. انریکه مورا، معاون رئیس اتحادیه اروپا گفته است: «اگر در روزها و هفته‌های پیش‌رو به سختی کار کنیم، احتمالا نتیجه مثبتی خواهیم داشت، اما تصمیمات سیاسی بسیار دشواری باید گرفته شود.‌»از جمله درخواست‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها اصلی ایران این است که آمریکا و هم‌پیمانانش مانع صادرات نفت‌خام این کشور نشوند.

در حال‌حاضر سوال این است که اگر یک توافق جدید منعقد شود، چه میزان نفت از سوی ایران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم انتظار داشته باشیم، به بازار وارد شود؟ مهم‌تر از آن، پس از برداشته‌شدن تحریم‌ها آیا سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران به ایران باز‌می‌‌‌‌‌‌‌‌‌گردند؟

  ظرفیت ایران برای بازگشت به بازار

گذشته از همه اینها، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت سابق ایران قبلا گفته بود، بزرگ‌ترین آرزویش همیشه افزایش تولید نفت کشورش به ۶‌میلیون بشکه در روز و درآمد ۲‌تریلیون دلاری از صادرات نفت در ۲‌دهه آینده بوده است. بدیهی است که چنین سطحی از تولید، آشفتگی قابل‌توجهی در بازار نفتی که به سختی متعادل شده است، ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. اما رویای نفتی ایران چقدر واقع‌بینانه است و سایر کشورهای تولیدکننده چه میزان باید نگران بازگشت ایران به بازار باشند؟اویل‌پرایس نوشت؛ این یک راز آشکار است که ایران با استفاده از چندین روش پوششی برای فروش نفت‌خام خود، تحریم‌های آمریکا را دور زده است.

به نوشته استاندارد‌چارترد، ایران تولید خود را به نسبت سال گذشته ۶۰۰‌هزار بشکه در روز افزایش داده و اگر مذاکرات وین موفق باشد، ۴/ ۱‌میلیون بشکه نفت ایران در سال۲۰۲۲ به بازار بازخواهد گشت. تولید کنونی ۵/ ۲‌میلیون بشکه‌ای ایران تقریبا یک‌میلیون بشکه در روز از تولید ۴۸/ ۳‌میلیون بشکه در روز این کشور در سال ۲۰۱۶ کمتر است و ۳/ ۱‌میلیون بشکه در روز از تولید ۷۹/ ۳ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۷ کمتر است، اما افزایش تولید از ۵/ ۲‌میلیون بشکه در روز کنونی به ۶ میلیون بشکه در روز حداقل ممکن است چندین سال زمان ببرد.

این گزارش در ادامه نوشت؛ اقتصاد دولتی ایران، سالانه بیش از ۵۰‌میلیارد دلار یارانه نفت و گاز به مردم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌پردازد. نتیجه این است که ایرانی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از ارزان‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین قیمت بنزین و برق در هرجای دنیا برخوردارند.

 

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند