اینکه آیا ونزوئلا می‌تواند به افزایش تولید نفت ادامه دهد، نامعلوم است. سال‌ها بدهی‌‌‌‌‌‌های پرداخت‌نشده، سوءمدیریت و این اواخر تحریم‌های آمریکا، دسترسی ونزوئلا به تجهیزات حفاری و سرمایه‌‌‌‌‌‌گذاری خارجی را قطع کرده است. این تحریم‌ها همچنین مشتریان ونزوئلا را به شرکت‌‌هایی محدود کرده است که هیچ سابقه‌ای در تجارت ندارند.

رشد اخیر تولید نفت شرکت PDVSA از جمله رسیدن به تولید روزانه یک میلیون بشکه برای نخستین‌بار در سه سال اخیر، همچنان پایین‌تر از هدف سال ۲۰۲۱ این کشور برای تولید ۲۸/ ۱میلیون بشکه در روز باقی‌مانده است.

هرچند که طارق العسیمی، وزیر نفت ونزوئلا رسیدن تولید روزانه به یک‌میلیون بشکه را در پیام کریسمس، یک پیروزی بزرگ عنوان کرد. کارکنان مناطق تولید نفت می‌گویند بازگشایی میادین نفتی بیشتری ادامه دارد و انتظار می‌رود فعالیت تاسیسات بیشتری ازسرگرفته شود، با این حال کارشناسان نفتی اظهار می‌کنند شرکت PDVSA  هر کاری که در توانش بوده است انجام داده و رشد بیشتر تولید ممکن است به دلیل عدم‌افزودن‌شدن دکل‌های حفاری بیشتر محدود شود. فرانسیسکو منالدی، مدیر برنامه انرژی آمریکای‌لاتین موسسه بیکر دانشگاه رایس در هیوستون اظهار کرد: تولید پایه در سال۲۰۲۱ پایین ظرفیت تولید شرکت PDVSA بود. ما اکنون به این ظرفیت رسیده‌‌‌‌‌‌ایم. برای افزایش تولید در سال ۲۰۲۲، سرمایه‌گذاری در چاه‌‌‌‌‌‌های جدید و ارتقای زیرساخت ضروری است.

نقطه عطف اصلی از توافق سوآپ بین شرکت PDVSA و شرکت ملی نفت ایران حاصل شد که از سپتامبر آغاز شد و ثابت شد برای تولید گریدهای نفتی قابل صادرات از نفت فوق‌سنگین تولید شده در منطقه اورینوکو تا چه اندازه حیاتی بوده است. به گفته منابع آگاه، چند شرکت خدماتی هم پرداخت بدهی در قالب محصولات جانبی نفت و مازوت پسمانده را پذیرفتند که بعدا در بازارهای داخلی و خارجی فروختند.

طبق آمار PDVSA، تا اواسط دسامبر مجموعا ۴۷دکل فعال در منطقه اورینوکو و ۲۹ دکل در مناطق دیگر وجود داشته است و ۱۹ دکل غیرفعال بوده‌اند. هیچ حفاری که برای افزودن ظرفیت تولید ضروری است، وجود نداشته است. تولید نفت سالانه ونزوئلا سال گذشته ۵۶۹ هزار بشکه در روز بود و میانگین صادراتش به ۶۲۷ هزار بشکه در روز رسید. آمار رسمی شامل واردات مواد رقیق‌کننده یا آب موجود در نفت ذخیره‌شده نبود.

بر اساس گزارش رویترز، اما تحلیلگران و کارشناسان مستقل قبول دارند که تولید نفت ونزوئلا بهبود پیدا کرده است. شرکت مشاوره IPD آمریکای‌لاتین برآورد کرد میانگین تولید نفت ونزوئلا بدون در نظر گرفتن میعانات و مایعات گاز طبیعی امسال ۶۴۰ تا ۶۶۰ هزار بشکه در روز بوده است.

3 نفر این پست را پسندیده اند