مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بیان‌‌کرد: فعالیت‌های نفت هم سرمایه‌‌بر است و هم درآمدزا که درآمدزا بودن فعالیت‌‌ها به‌‌شدت به سرمایه‌‌گذاری وابسته است. وی اظهار کرد: در دو دهه گذشته شرایط داخلی و محدودیت‌‌های بین‌‌المللی سبب شد تا از مساله سرمایه‌‌گذاری و تامین منابع مالی تا حدی غافل شویم و تا حدودی نیز در کشور دیر به این مساله مهم پرداخته شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه دلایل عدم‌توفیق در زمینه تامین منابع مالی و سرمایه‌‌گذاری را نباید فقط به مسائل داخلی ربط داد، بلکه زمینه‌های بین‌‌المللی نیز در این بخش اثرات منفی گذاشته بود، افزود: عمده طرح‌‌های نفتی جذاب و سودآور هستند و حتی مواقعی که قیمت نفت کاهش می‌یابد نیز در بخش بالادستی و به‌‌ویژه در برخی میدان‌‌ها و طرح‌ها برای سرمایه‌‌گذاران جذابیت‌‌‌هایی وجود دارد. خجسته‌‌مهر با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران در شرایط کنونی باید رویکردهای متنوعی را مدنظر قرار دهد، گفت: نفت در چند سال آینده ماموریت‌‌های مهمی پیش‌رو دارد و در این زمینه لازم است مدیریت امور سرمایه‌‌گذاری و کسب‌‌وکار با دیگر بخش‌ها از جمله مدیریت برنامه‌‌ریزی تلفیقی، معاونت توسعه و مهندسی، امور مالی و امور بین‌الملل همراه و در مسیر هم‌‌افزایی حرکت کند.

  حداکثرسازی درآمدهای داخلی نفت

معاون وزیر نفت با بیان اینکه زمانی که نمی‌توانیم از ظرفیت‌های بین‌‌المللی به‌‌طور کامل استفاده کنیم باید درآمدهای داخلی خود را به حداکثر برسانیم، تاکید کرد: این درست نیست که شرکت ملی نفت برای دیگران درآمدزایی کند اما عایدی برای خودش نداشته باشد؛ در مدت اخیر نیز در هیات‌مدیره شرکت ملی نفت ایران تصمیمات خوبی گرفته شده است که به تکمیل زنجیره ارزش کمک می‌‌کند. وی افزود: از منابع داخلی برای توسعه طرح‌ها استفاده می‌شود که این یک نوع استقراض است و شرکت باید بتواند سهم خود از محل فروش نفت‌خام و میعانات گازی را افزایش دهد.

خجسته‌‌مهر با اشاره به اینکه برخی طرح‌ها کامل اجرا نشده و زنجیره طرح‌‌های بالادستی باید ترسیم شود تا هدف سرمایه‌‌گذاری که بالابردن درآمد است محقق شود، گفت: باید نقدینگی را احراز کرد؛ یکی از مشکلات این است که شرکت ملی نفت درآمد دارد اما نقدینگی ندارد. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه اقتصاد نفت باید مردمی باشد، ادامه‌‌داد: ظرفیت‌‌های سرمایه‌‌گذاری در بین مردم نیز وجود دارد و علاوه‌بر اینکه سبد سرمایه‌‌گذاری خارجی محفوظ است، باید از ظرفیت‌‌های مردمی نیز استفاده کرد. معاون وزیر نفت افزود: صدور خدمات فنی و مهندسی را باید ارتقا داد و در این زمینه اقدام‌های جدی را در دستور کار قرار دهیم. بر اساس این گزارش، در ابتدای این نشست «فریدون کرد زنگنه»، مدیر جدید سرمایه‌‌گذاری و کسب‌وکار شرکت ملی نفت ایران به بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود پرداخت.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند