به گزارش «شانا» به نقل از شرکت ملی گاز ایران، محمدرضا جولایی در گفت‌‌‌وگو با شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: از سه هفته پیش که بارش‌‌‌ها آغاز شده و همچنان ادامه دارد، افزایش ۱۰۰‌درصدی در مصرف گاز نسبت به همین بازه زمانی در سال ۱۳۹۹ را شاهد بودیم، ضمن اینکه پیش‌‌‌بینی‌‌‌ها حاکی از کاهش دو درجه‌‌‌ای دما نسبت به پارسال است.

جولایی با بیان اینکه محاسبه تعرفه مشترکان پرمصرف یا بدمصرف گاز با افزایش گازبها خواهد بود که به‌‌‌زودی اعلام می‌شود، گفت: در بازدید سرزده وزیر نفت از مرکز دیسپچینگ این شرکت و با توضیحات ارائه‌‌‌شده، قرار شد افزایش گازبها در قبض مشترکان گاز طبیعی که الگوی مصرف را رعایت نکنند، اعمال شود و گازبها برای آن دسته از مشترکان که سقف الگوی مصرف ابلاغ‌‌‌شده از سوی شرکت ملی گاز ایران را رعایت می‌کنند، به قیمت سال ۱۳۹۹ محاسبه شود.

وی درباره مقدار تولید و مصرف گاز در کشور، توضیح داد: با وجود آنکه اکنون با توجه به تکمیل تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها، بیش از ۸۰۰ میلیون مترمکعب گاز فرآورش و وارد شبکه سراسری می‌شود، باز‌هم ناترازی انرژی در گاز داریم که این امر نشان می‌دهد، الگوی مصرف درستی در این زمینه وجود ندارد.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به چرایی افت فشار گاز، با بیان اینکه هر فاز پارس‌جنوبی حدود ۵۰ میلیون مترمکعب گاز تولید می‌کند که پس از فرآورش در پالایشگاه‌ها، از طریق خطوط لوله و ایستگاه‌های تقویت‌فشار به‌دست مصرف‌‌‌کنندگان می‌رسد، اظهار کرد: زمانی که هوا سرد می‌شود، مقدار مصرف گاز افزایش می‌یابد و به دلیل اینکه ما موظف به تامین گاز بخش خانگی در هر صورت هستیم، فشار گاز کاهش می‌یابد که این مساله را باید با برقراری تعادل میان ایستگاه‌های تقویت فشار و تقلیل فشار موجود در مسیر خطوط لوله، برطرف سازیم.

جولایی ادامه داد: از طرفی، با توجه به اینکه ۸۰‌درصد گاز تولیدی در جنوب کشور و بیش از ۷۰‌درصد مصرف گاز در نیمه شمالی کشور است و گاز مسیر طولانی حدود ۱۵۰۰ کیلومتری را باید طی کند، افت فشار در یک بازه زمانی خود را نشان می‌دهد.

وی همچنین با بیان اینکه بخش عمده مشکل مصرف گاز به سیستم ساختمان‌‌‌سازی ما برمی‌‌‌گردد، تصریح کرد: همکاران ما در نظام مهندسی ساختمان باید به‌‌‌گونه‌‌‌ای بر ساخت‌‌‌وسازها نظارت داشته باشند که هدررفت کمتر باشد، زیرا این مساله بر مصرف بهینه انرژی در منازل موثر است.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران مصرف گاز بخش خانگی در زمستان پارسال را ۶۵۰میلیون مترمکعب در روز و رکوردی خارج از عرف اعلام کرد و گفت: این مقدار مصرف، در واقع ۳ یا ۴ برابر مصرف استاندارد جهانی است که نیاز به الگوی مصرف درست را الزامی می‌‌‌کند.

جولایی آموزش‌‌‌وپرورش و آشنایی کودکان با مصرف بهینه و تبلیغات و فرهنگ‌‌‌سازی صداوسیما را در این زمینه بسیار مهم خواند و بیان کرد: همه باید بدانند که رعایت‌نکردن الگوی مصرف بهینه، بخش صنعت و تولید کشور را بسیار متضرر می‌کند و ضرر این بخش، به‌‌‌طور مستقیم بر روی زندگی مردم اثر می‌‌‌گذارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: مسلما برای ما به‌عنوان فروشنده گاز بهتر آن است گاز را به صنعت بدهیم تا به منازل، اما به دلیل اینکه خط قرمز ما بخش خانگی است، نمی‌توانیم سرویس‌‌‌دهی به این بخش را قطع کنیم، بنابراین اگر همراهی بخش خانگی در مدیریت مصرف نباشد، صنعت ضرر می‌کند و این به نفع هیچ‌‌‌کس نیست. جولایی ادامه داد: بر همین اساس با تکمیل تعمیرات اساسی، ظرفیت فرآورش گاز را به حداکثر رساندیم و ذخیره‌‌‌سازی حدود ۴ میلیارد مترمکعبی در دو مخزن ذخیره‌‌‌سازی سراجه و شوریجه را نیز انجام دادیم و برای ورود به فصل سرما آماده هستیم.

وی صادرات به عراق، ترکیه، جمهوری‌آذربایجان و ارمنستان را جزو تعهدهای صادراتی ایران ذکر کرد و توضیح داد: ما تا حد امکان مقدار صادرات را کاهش می‌دهیم، اما این نکته را نیز نباید فراموش کنیم که اکنون به‌عنوان تامین‌‌‌کننده مطمئن گاز در دنیا شناخته‌‌‌شده هستیم و در صورتی که از این کار سر باز بزنیم، عواقب رفتاری ما در بحث بین‌‌‌المللی ما را از زمره تامین‌‌‌کنندگان مطمئن گاز در منطقه خارج می‌‌‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند