شاهزاده عبدالعزیز بن‌سلمان، وزیر انرژی عربستان‌سعودی اعلام کرد بخش زیادی از گاز پروژه ۱۱۰ میلیارد دلاری جفوره برای هیدروژن آبی استفاده خواهد شد. این سوخت با تبدیل گاز طبیعی و جمع‌آوری گاز دی‌اکسید‌کربن تولید می‌شود. وزیر انرژی عربستان‌سعودی در کنفرانس اقلیمی ابتکار سبز سعودی گفت: ما در زمینه هیدروژن آبی بزرگ‌ترین ماجراجو هستیم. ذخایر گازی فوق‌العاده‌ای در جفوره وجود دارد که از آن برای تولید هیدروژن آبی استفاده خواهیم کرد.  عربستان‌سعودی می‌خواهد بزرگ‌ترین صادرکننده هیدروژن جهان شود. بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان قصد دارد حدود چهار میلیون تن هیدروژن تا سال ۲۰۳۰ تولید و صادر کند. این اظهارات آشکارکننده این است که عربستان‌سعودی از برنامه‌های قبلی خود برای تبدیل‌شدن به یک صادرکننده گاز طبیعی مایع فاصله می‌گیرد. گاز در مقایسه با نفت و زغال‌سنگ پاک‌‌تر است اما بعضی از دولت‌ها اعلام کرده‌‌اند می‌خواهند استفاده از آن را کنار بگذارند.

طبق گزارش بلومبرگ نیو‌انرژی فاینانس، بازار هیدروژن در حال‌حاضر وجود دارد اما اگر تولیدکنندگان هزینه‌ها را کاهش دهند، می‌تواند تا سال ۲۰۵۰ سالانه ۷۰۰ میلیارد دلار ارزش داشته باشد.

شرکت انرژی دولتی سعودی در حال بررسی گشودن میدان جفوره در شرق این کشور به روی سرمایه‌گذاران خارجی است. آرامکو با یک مشاور برای جذب سرمایه یا استقراض همکاری می‌‌کند.

برآورد می‌شود جفوره ۲۰۰ تریلیون فوت‌مکعب گاز داشته باشد و آرامکو انتظار دارد تولید را در سال۲۰۲۴ آغاز کند. این کشور همچنین برنامه‌‌هایی برای صادرات هیدروژن سبز دارد که معمولا با استفاده از نیروی خورشیدی و بادی تولید می‌شود و در فرآیند تولید آن هیچ آلایندگی کربن منتشر نمی‌شود. بر اساس گزارش بلومبرگ، شاهزاده عبدالعزیز بن‌سلمان گفت عربستان‌سعودی می‌تواند ارزان‌‌ترین هیدروژن سبز جهان را تولید کند.

 

این مطلب برایم مفید است
18 نفر این پست را پسندیده اند