این رقم پایین‌تر از ۴۹/ ۱۰میلیون بشکه در روز در آگوست و ۸/ ۱۱میلیون بشکه در روز در سپتامبر سال۲۰۲۰ است. واردات نفت در ۹‌ماه نخست سال ۲۰۲۱ به میزان ۸/ ۶درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت و به ۴/ ۳۸۷میلیون تن بالغ شد. روند خرید از آوریل به دلیل محدود شدن صدور سهمیه‌های واردات نفت برای پالایشگاه‌های خصوصی، کاهش یافت. به گفته سنگ ییک‌تی، مدیر ارشد شرکت SIAEnergy، برنامه‌های چین برای کنترل قیمت‌های کالا از طریق برداشت از ذخایر تجاری و استراتژیک و محدودیت‌های مصرف نیرو در بخش صنعتی، از تقاضا برای سوخت کاست و به واردات نفت‌خام ضربه زد. پکن از دوره آوریل تا مه تدابیری شامل بررسی مبادله غیرقانونی سهمیه واردات و وضع مالیات جدید برای محدود‌کردن عرضه سوخت مازاد را به اجرا گذاشت تا ظرفیت بخش پالایش نفت را محدود کند.

همچنین سهمیه صادرات سوخت پالایش‌شده را که در اختیار پالایشگاه‌های دولتی بود، کاهش داد و عملا پالایش نفت در غول‌های دولتی نظیر شرکت سینوپک را محدود کرد.

پالایشگاه‌های خصوصی شامل پالایشگاه‌های کوچک‌تری که در شاندونگ هستند و پالایشگاه‌های یکپارچه‌تری نظیر شرکت ژیجیانگ پتروکمیکال منتظر دور چهارم صدور سهمیه واردات نفت برای سال ۲۰۲۱ هستند که احتمالا‌ ماه جاری صادر می‌شود. صادرات فرآورده‌های نفتی چین در ‌ماه میلادی گذشته به ۱۴/ ۴میلیون تن رسید که دومین رکورد پایین امسال بود اما در مقایسه با آمار ۷۳/ ۳میلیون تن در آگوست، افزایش نشان داد.

بر اساس گزارش رویترز، واردات گاز طبیعی چین در سپتامبر به ۶۲/ ۱۰ میلیون تن رسید که بالاترین رکورد ۹‌ماه اخیر محسوب می‌شود. شرکت‌ها در آستانه فرا‌رسیدن فصل گرمایش زمستان و در پی کمبود تولید برق که باعث خاموشی‌ها گسترده شده است، ذخایر این سوخت را تقویت می‌کنند.

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند