آمار اوپک نشان داد ذخایر قطعی نفت تا پایان سال ۲۰۲۰ در ۱.۵۴۹تریلیون بشکه ایستاد که بالاتر از ۱.۵۴۶تریلیون بشکه در پایان سال ۲۰۱۹ بود. اعضای اوپک که ۱۳ کشور هستند، ۱.۲۳۷ تریلیون بشکه از این ذخایر را در اختیار دارند که معادل ۸۰‌درصد از ذخایر قطعی جهان است. اما ذخایر قطعی گاز طبیعی جهان ۴/ ۰درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش یافت و به ۷/ ۲۰۶تریلیون مترمکعب رسید که از این میزان اعضای اوپک ۷/ ۷۳ تریلیون متر‌مکعب را در اختیار دارند.

طبق آمار اوپک، ظرفیت پالایش جهان در سال۲۰۲۰ به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۱/ ۱۰۱میلیون بشکه در روز رسید. بخش پایین‌دستی در کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی افت چشمگیری داشت در حالی که آسیا و خاورمیانه به ظرفیت پالایش خود اضافه کردند.

همچنین تولید پالایشگاهی در سال ۲۰۲۰ به میزان ۱/ ۹درصد کاهش یافت و به ۷۸ میلیون بشکه در روز رسید که ناشی از افت مصرف سوخت در دوران پاندمی بود. این گزارش در آستانه دیدار چهارم اکتبر وزیران اوپک‌پلاس منتشر شده که از سال ۲۰۱۷ چندین دور محدودیت عرضه را به‌طور هماهنگ به اجرا گذاشته‌اند. نشست آنلاین این گروه سطح تولید نوامبر را تعیین می‌کند. اوپک‌پلاس در حال‌حاضر توافقی را برای افزایش ماهانه تولید به میزان ۴۰۰هزار بشکه در روز تا پایان سال ۲۰۲۲ دنبال می‌کند، با این حال وزیران این گروه خاطرنشان کرده‌اند که می‌توانند با در نظر گرفتن وضعیت بازار تغییراتی در برنامه خود صورت دهند. تولید نفت‌خام در سال ۲۰۲۰ به میزان ۲/ ۸‌درصد کاهش یافت و به ۰۹/ ۶۹میلیون بشکه در روز رسید. تولید اوپک ۷/ ۱۲‌درصد کاهش داشت. تقاضای جهانی برای نفت در سال میلادی گذشته ۳۰/ ۹میلیون بشکه در روز کاهش یافت و به ۷۳/ ۹۰میلیون بشکه در روز رسید. میزان مصرف در کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی برای نخستین‌بار در تاریخ کاهش داشت.

در گزارش دورنمای نفت جهان اوپک پیش‌بینی کرده است که تقاضای جهان برای نفت در سال ۲۰۲۱ به ۶/ ۹۶میلیون بشکه در روز، در سال ۲۰۲۲ به ۹/ ۹۹میلیون بشکه در روز و در سال ۲۰۲۳ به ۶/ ۱۰۱میلیون بشکه در روز می‌رسد و از سطح پیش از شیوع پاندمی بالاتر می‌رود.

بر اساس گزارش پلتس، در گزارش اوپک تصریح شده است که برای تامین تقاضای جهان برای نفت تا سال ۲۰۴۵ به حدود ۸/ ۱۱تریلیون دلار سرمایه‌‌گذاری در صنعت نفت نیاز است که ۸۰‌درصد آن در بخش بالادستی خواهد بود.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند