طبق گفته یکی از مقامات ارشد آمریکا که خواسته نامش به‌خاطر حساسیت موضوع فاش نشود، آمریکا از خرید نفت ایران توسط شرکت‌های چینی با خبر است. وی گفت: «ما از قدرت تحریمی خود برای پاسخ به دور زدن تحریم‌های ایران استفاده کرده‌ایم و این کار را با چین هم انجام خواهیم داد. به‌علاوه، ما این موضوع را به‌صورت دیپلماتیک با چین مطرح کرده‌ایم و فکر می‌کنیم این روش برای کاهش نگرانی‌های ما موثرتر باشد.» یکی از مقامات اروپا هم گفت وندی شرمن، معاون سیاسی وزیر خارجه آمریکا در دیدار از چین در مورد این مساله با مقامات این کشور گفت‌وگو کرده است.

این مقام اروپایی اظهار کرد چین از ایران در برابر تحریم‌ها حفاظت کرده و یکی از مسائل مورد توجه غرب این است که این کشور چقدر نفت از ایران خریداری می‌کند. شرکت کپلر تخمین می‌زند چین از ابتدای سال‌جاری تا حالا به‌طور متوسط ۵۵۳ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده باشد. طبق گفته یکی از مقامات فرانسه، انتظار می‌رود چین رویکرد قاطع‌تری در پیش بگیرد تا فشار بر ایران افزایش پیدا کند. وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده به‌زودی به مذاکرات هسته‌ای باز‌می‌گردد ولی هیچ تاریخ مشخصی را ذکر نکرده است. هنوز مشخص نیست چین تا چه ‌اندازه به درخواست دیپلماتیک آمریکا در مورد ایران جواب مثبت دهد. روابط بین چین و آمریکا در سال‌جاری میلادی بر سر مسائل مختلف از حقوق‌بشر گرفته تا مشخص‌شدن منشأ ویروس‌کرونا بسیار تیره و تار شده است.

سخنگوی وزارت امور‌خارجه چین بیست و چهارم سپتامبر آمریکا را در مساله برجام مقصر اعلام کرد و اظهار کرد آمریکا باید در سیاست حداکثر فشار بر ایران تجدید‌نظر کرده و تحریم‌های غیرقانونی علیه این کشور را لغو کند و راه مذاکره را در پیش بگیرد تا در آینده نزدیک پیامدهای مثبت آن را شاهد باشد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند