در این نشست که بیش از هفت ساعت به ‌درازا کشید، پنج نامزد سمت دبیرکلی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) ضمن ارائه برنامه خود، پاسخگوی پرسش‌ها شدند.

پنج کشور ایران، الجزایر، ترینیداد و توباگو، لیبی و نیجریه نامزدهای خود را برای احراز پست دبیرکلی جی‌ئی‌سی‌اف معرفی کردند.

بر اساس گزارش مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، حجت‌الله غنیمی‌فرد، نامزد ایران با آمادگی پیشین و حمایت‌های فنی این مدیریت، به‌نحو بسیار موثری برنامه‌های خود را برای راهبری جی‌ئی‌سی‌اف در این نشست ارائه کرد که مورد توجه اعضای هیات‌اجرایی مجمع قرار گرفت.

بر اساس مفاد اساسنامه مجمع، هیات‌اجرایی، نامزدهای صاحب‌صلاحیت را به ‌نشست وزارتی آینده برای تصمیم‌گیری معرفی خواهند کرد، بیست‌وسومین نشست وزارتی جی‌ئی‌سی‌اف برای انتخاب دبیرکل این مجمع ۱۶نوامبر (۲۵ آبان‌ماه)  برگزار می‌شود.

یوری سنتورین روس هم‌اکنون عهده‌دار سمت دبیرکلی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) است و با پایان سال ۲۰۲۱ ماموریتش به‌پایان می‌رسد. وی به‌مدت چهار سال (دو دوره دو ساله) دبیرکلی این مجمع را پس از محمدحسین عادلی به‌عهده داشته است.

اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز ۴۴‌درصد از تولید گاز جهان، ٦٧‌درصد از ذخایر گازی جهان، ۶۴‌درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۶۶‌درصد از تجارت گاز طبیعی مایع‌شده (ال‌ان‌جی) را در اختیار دارند.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه‌استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات، ١٢ عضو اصلی جی‌ئی‌سی‌اف هستند و هلند، نروژ، عراق، عمان، پرو و جمهوری‌آذربایجان به‌عنوان اعضای ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز شرکت می‌کنند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند