تحلیلگران گلدمن‌ساکس در یادداشتی نوشتندکه این بانک آمریکایی که قیمت نفت در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ را ۸۰ دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرده است، بر این باور است که کمبود گاز طبیعی به‌همراه زمستان سردتر از حد معمول در اروپا و آسیا ریسک افزایش پنج دلاری قیمت هر بشکه نفت نسبت به‌پیش‌بینی قیمت سه‌ماهه چهارم را به‌همراه دارد.

به گفته تحلیلگران گلدمن‌ساکس، کمبود عرضه جهانی گاز عامل مثبتی برای بازار نفت در زمستان امسال خواهد بود و از ریسک نزولی آسیب دیدن تقاضای جهانی برای نفت از یک موج دیگر شیوع کرونا بزرگ‌تر است. این بانک سرمایه‌گذاری پیش‌بینی کرد اگر زمستان در نیمکره شمالی سردتر از حد معمول باشد، تقاضا برای نفت ممکن است ۹۰۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کند.

محدودیت عرضه در بازار گاز اروپا، سرعت کم باد، ذخایر پایین‌تر از حد معمول و قیمت بالای کربن در هفته‌های اخیر باعث صعود سرسام‌آور قیمت گاز در بازار اروپا شده و قیمت برق در بزرگ‌ترین اقتصادهای این منطقه را به‌رکورد بالایی رسانده است. افزایش کم‌سابقه قیمت گاز طبیعی در اروپا باعث صعود قیمت محموله‌های تک LNG بازار آسیا شده است.

بر اساس گزارش اویل‌پرایس، هفته گذشته واحد تحقیقاتی بانک آمریکا پیش‌بینی کرد اگر زمستان سردی در پیش باشد، قیمت هر بشکه نفت در ۶‌ماه آینده می‌تواند تا مرز ۱۰۰ دلار صعود کند. بانک بارکلیز هم اعلام کرده که ذخایر ‌اندک گاز در اروپا و تقاضای قوی برای LNG در آسیا به‌معنای بالا ماندن قیمت‌های گاز در ماه‌های زمستان است.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند