هزینه گاز طبیعی در اکثر بازارهای بزرگ به‌رکورد فصلی بالایی صعود کرده و به‌نظر می‌رسد افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد که تهدیدی برای روند احیای اقتصادی از پاندمی کووید-۱۹ به‌شمار می‌رود. زمستانی که در پیش است ممکن است درس سختی به‌همه درباره اینکه چطور گاز برای اقتصاد فراگیر و حیاتی شده است، بدهد. قیمت‌های بالا ممکن است توان خرید خانوارها را فلج کرده و باعث ضعیف شدن دستمزد نسبت به‌تورم شود و بانک‌های مرکزی را با گزینه‌های سیاست پولی دشواری روبه‌رو کند. بدتر از همه کمبود عرضه ممکن است بخش‌های وسیعی از صنعت را از کار ‌انداخته یا حتی باعث خاموشی در کشورهای در‌حال‌توسعه و برانگیخته‌شدن نارضایتی اجتماعی شود.

همزمان با بهبود تقاضا از اوج بحران پاندمی کووید-۱۹ و محدودیت عرضه، هزینه‌های انرژی در سراسر جهان افزایش پیدا می‌کند. نفت روند صعودی طولانی را طی می‌کند که از اواخر سال ۲۰۲۰ آغاز شده و در جولای تا بالای ۷۵ دلار در هر بشکه پیش رفت.

افزایش قیمت گاز در ابتدای تابستان نیمکره‌شمالی و زمانی‌که مشخص شد عرضه کافی در اروپا برای پُر‌کردن مخازن پیش از زمستان وجود ندارد، آغاز شد. روسیه که بزرگ‌ترین صادرکننده گاز به‌اروپاست، صادرات خط لوله را به‌دلایلی شامل تقاضای داخلی بالا، اختلالات تولید و توافق برای ترانزیت کمتر گاز از طریق اوکراین، محدود کرده است.

در اروپا قیمت گاز از نفت فراتر رفته اما مشکل مذکور به‌این منطقه محدود نبوده است. اگرچه محدودیت عرضه روسیه مستقیما روی مصرف‌کنندگان در آسیا تاثیر نمی‌گذارد اما آنها همچنان باید با اروپا برای دریافت محموله‌های‌LNG  رقابت کنند و در نتیجه ناچار شده‌اند پول بیشتری برای دریافت این محموله‌ها پرداخت کنند.

بازار LNG‌ به‌ وجه‌مشترکی میان اروپا، آسیا و آمریکا تبدیل شده است و قیمت‌های بالا، صادرات بیشتر LNG را تشویق کرده است. معاملات گاز طبیعی در نیویورک امسال ۸۰ درصد رشد کرده و به ‌بالاترین حد از سال ۲۰۱۸ رسیده اما همچنان بسیار پایین‌تر از سایر بازارهای جهانی بزرگ است.

نینا فاهی، تحلیلگر گاز طبیعی در شرکت انرژی اسپکتس در این‌باره گفت: بازار اروپا و آمریکا در آستانه فصل گرمایش در وضعیت مشابهی قرار دارند. اگر هوا سردتر از حد معمول باشد با توجه به ‌پیش‌بینی که از صادرات بالای LNG وجود دارد، نگرانی‌ها نسبت به‌وجود عرضه کافی مطرح خواهد شد. در سراسر جهان تبعات اقتصادی صعود قیمت گاز طبیعی در حال آشکار‌شدن است. شرکت ترئوس‌که بزرگ‌ترین تولیدکننده شکر در فرانسه است، ‌ماه گذشته هشدار داد قیمت گاز روی تولید شکر در اروپا تاثیر گذاشته و هزینه‌های تولید را فوق‌العاده افزایش می‌دهد. پاسکال لوروی، نایب‌رئیس شرکت غذایی روکت‌فِرر فرانسه می‌گوید؛ قیمت‌های بالای انرژی روی هزینه‌های دیگر فشار تورمی ایجاد کرده‌اند که در نهایت به‌دوش مصرف‌کننده خواهد افتاد.

در چین که بزرگ‌ترین واردکننده گاز در جهان است، کارخانه‌های سرامیک به‌دلیل قیمت‌های بالا در استان‌های گوانگ‌دونگ و جیانگشی، مجبور شده‌اند تولیدشان را کاهش دهند. به ‌گفته شکیل احمد، مدیرعامل موگال‌استیل، افزایش هزینه برق کسب و کار موگال‌استیل در پاکستان را مختل کرده است.

شرکت جی‌پی مورگان ‌اند چیس؛ هفته‌جاری اعلام کرد شاخص مدیران تولید جهانی در آگوست به‌پایین‌ترین حد در ۶‌ماه گذشته نزول کرد با این حال همچنان رشد را نشان می‌دهد.

بعضی از کشورهای فقیرتر مانند بنگلادش نمی‌توانند انرژی را به‌میزان کافی تامین کنند تا فعالیت‌های اقتصادی به‌شکل روان جریان پیدا کند. بعضی از سیستم‌های آبیاری در این کشور به‌دلیل سهمیه‌بندی احتمالی برق، تنها قادرند شب‌ها کار کنند.

لئونید میخلسون، مدیرعامل شرکت تولیدکننده LNG نوواتک روسیه در این‌باره اظهار کرد: قیمت‌های فعلی LNG به‌هیچ‌وجه عادی نیستند. ممکن است مشتریان به‌دلیل عدم‌توانایی خرید حاضر به‌دریافت محموله‌ها نباشند. به گفته فاهی، تولیدکنندگان آمریکایی هنوز از افزایش هزینه‌های گاز آسیب بزرگی ندیده‌اند زیرا بسیاری از صنایع انرژی‌بر مانند فولاد و پتروشیمی شاهد افزایش قیمت محصولاتی بوده‌اند که عرضه می‌کنند. بر اساس گزارش بلومبرگ، بحرانی‌که اکنون گریبانگیر صنعت در اروپا و آسیا شده است، ممکن است به‌زودی به‌عرصه‌های سیاسی و اقتصادکلان گسترش پیدا کند. اگر خانوارها و شرکت‌هایی که با افزایش هزینه برق روبه‌رو می‌شوند، بخواهند دستمزدها یا قیمت اجناسی که می‌فروشند بالاتر برود، فشارهای تورمی که در حال‌حاضر هم به‌دلیل محدودیت‌های زنجیره تامین ایجاد شده‌اند، تشدید خواهند شد.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند