کرونای دلتا ابتدا در هند و انگلیس و سپس در سایر نقاط جهان ظاهر شد. با گسترش شیوع این نوع به‌شدت مسری ویروس کرونا در ژوئیه، بسیاری از کشورها ناچار شدند دوباره قرنطینه اعلام کرده و محدودیت‌هایی را برای رفت و آمد وضع کنند.

این امر باعث شد چندین کارشناس بازار پیش‌بینی کنند تقاضا برای نفت و گاز بار دیگر در مواجهه با محدودیت‌های جهانی که سفر و صنعت را متاثر می‌کند، به شکل غیرقابل اجتنابی کاهش پیدا خواهد کرد اما انگلیس همه محدودیت‌ها را اواسط ژوئیه تسهیل کرد و چندین کشور همچنین به تسهیل محدودیت‌های کرونایی ادامه می‌دهند، بنابراین برخلاف تصور این عده، تقاضا برای نفت از سوی صنعت آسیب شدیدی ندید.

در حالی‌که شرکت‌های نفتی آمریکایی تولیدشان را در دوران همه‌گیری محدود نگه داشته‌اند، این روند احتمالا با تداوم رشد تقاضا تغییر می‌کند. راب هاورث، استراتژیست سرمایه‌گذاری ارشد در بانک ولث منیجمنت آمریکا اظهار کرد: موضوع این نیست که آیا چنین اتفاقی می‌افتد بلکه موضوع این است که عرضه نفت در آمریکا چه زمانی افزایش پیدا خواهد کرد.

به‌علاوه پس از ماه‌ها محدودیت عرضه قابل‌توجه، تولید نفت اوپک‌پلاس در ژوئیه به بالاترین میزان در ۱۵ ماه گذشته رسید و این گروه ۷۲/ ۲۶ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد. کارستن منکه از کومرس بانک چنین توضیح داد که ارتباط روند تقاضا با ویروس کرونا تغییر مهمی پیدا کرده است؛ یعنی این دو دیگر ارتباط ناگسستنی ندارند. اکثر پیش‌بینی‌ها همچنان رشد قوی تقاضا در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ را برآورد می‌کنند، بنابراین می‌توان به راحتی باور کرد که بازار نفت آموخته است با ویروس کرونا کنار بیاید.

حتی اگرچه اجرای محدودیت‌ها در بعضی از کشورها باعث افت تقاضا می‌شود اما پاندمی دیگر عامل نابودی تقاضای جهانی به‌نظر نمی‌رسد.

به‌عنوان مثال تقاضا در چین برای نخستین‌بار در یک سال گذشته در ژوئیه کاهش پیدا کرد و باعث شد قیمت‌های نفت نزول کنند زیرا فعالیت کارخانه‌ای در این کشور در واکنش به قیمت‌های بالای تولید کاهش پیدا کرد. به‌علاوه افزایش آمار ابتلا باعث شد چین محدودیت‌های کرونایی بیشتری را اعلام کند که به افت تقاضا شدت بخشید.

اما در هند با وجود ادامه چالش‌های مربوط به شیوع کووید-۱۹، تقاضا برای نفت رشد می‌کند. در حقیقت در پایان هفته گذشته تقاضای هند برای سوخت صعود کرد و مصرف بنزین در پی کاهش محدودیت‌های کرونایی در این کشور به سطح پیش از شیوع کووید-۱۹ بازگشت. شرکت‌های سوخت دولتی ۳۷/ ۲ میلیون تن نفت در ژوئیه فروختند که ۵۶/ ۳ درصد نسبت به فروش در مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت. فروش دیزل هم ۳۶/ ۱۲ درصد رشد کرد و به ۴۵/ ۵ میلیون تن رسید.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند