عراق به تسریع طرح‌های توسعه برای سرمایه‌گذاری در جمع‌آوری گازهایی که به همراه نفت استخراج می‌شوند و پرداختن به مساله آلایندگی، نیاز دارد. طبق گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۹، عراق پس از روسیه، دومین رکورددار مشعل‌سوزی در جهان است. این کشور علاوه بر ضرورت کاهش مشعل‌سوزی و آلایندگی در بزرگ‌ترین میدان نفتی خود، به تولید گاز برای کاهش وابستگی به واردات که عمده آن از ایران است، نیاز دارد. طبق گزارش سال۲۰۱۹ آژانس بین‌المللی انرژی، پتانسیل قابل‌توجهی برای گاز طبیعی در عراق وجود دارد؛ زیرا تولید گاز به‌عنوان محصول فرعی استخراج نفت در یک دهه گذشته افزایش پیدا کرده است.

توتال که یکی از شرکت‌های بزرگ انرژی جهان است، حدود یک قرن در عراق فعالیت داشته و جزو کنسرسیومی بوده است که میدان کرکوک را در اواخر دهه ۱۹۲۰ کشف کردند. این شرکت فرانسوی در مقایسه با سایر غول‌های نفتی مانند اکسون‌موبیل، انی و بی‌پی، فعالیت‌های محدودی در عراق دارد. این شرکت فرانسوی در میدان حلفیه استان میسان در جنوب عراق ۵/ ۲۲درصد و در بلوک اکتشافی سارسنگ در منطقه کردستان ۱۸درصد سهم دارد.

براساس گزارش بلومبرگ، عراق در مارس توافقاتی با توتال درباره این پروژه‌ها امضا کرده و منتظر موافقت هیات دولت برای امضای نهایی توافق بود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند