امارات خواستار بالا رفتن مبنای تولید نفت خود بود و اعلام کرد نوامبر ۲۰۱۸ نشان‌دهنده واقعیت‌های فعلی تولید نفت نیست. امارات که در گذشته یکی از نزدیک‌ترین متحدان عربستان بوده، حالا بزرگ‌ترین مخالف منطقه‌ای آن است.

این اختلاف ترس از افزایش بی‌ثباتی‌ها را افزایش داده است.

اما در پشت صحنه، اقدامات امارات عاقلانه به‌نظر می‌رسد. امارات خیلی ساده برای دنیای پس از نفت آماده می‌شود و سعی می‌کند قبل از کاهش تقاضا برای نفت، بیشترین استفاده را از آن ببرد.طبق گفته یکی از منابع وال‌استریت‌ژورنال، حالا زمان به حداکثر‌رساندن ارزش منابع هیدروکربن کشور است. هدف از این سرمایه‌گذاری کسب درآمد برای متنوع کردن اقتصاد جهت سرمایه‌گذاری در انرژی‌های جدید و راه‌های جدید کسب درآمد است. این اقدامات آشنا به‌نظر می‌رسند، چون روسیه هم در واقع همین کار را انجام می‌دهد. سومین تولید‌کننده بزرگ نفت دنیا آنقدر نفت در اختیار دارد که می‌تواند تا ۲۰۸۰ در همین نرخ فعلی تولید باقی بماند و آنقدر گاز دارد که می‌تواند ۱۰۳ سال دیگر تولید داشته باشد ولی در حال سرمایه‌گذاری در ذخایر جدید نفتی در شرق سیبری است. تخمین زده می‌شود پروژه بزرگ وستاک ۱۰۰ میلیون تن تولید سالانه داشته باشد.همه این اتفاقات به دنبال پیش‌بینی‌های متعددی می‌افتد که هشدار می‌دهند اوج تقاضای نفت نزدیک است.برای مثال، بی‌پی در بدترین سناریوی خود پیش‌بینی کرده همین حالا هم به اوج تقاضا برای نفت رسیده‌ایم و در بهترین سناریو آن را ۲۰۳۰ تعیین کرده است. شرکت ایکوینر نروژ هم انتظار دارد تقاضا در ۲۰۲۷ یا ۲۰۲۸ به اوج برسد. ریستاد انرژی اوج تقاضای نفت را پنج سال دیگر پیش‌بینی کرده و آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد یک دهه تا اوج تقاضا زمان داشته باشیم. این پیش‌بینی‌ها در محدوده سال ۲۰۳۰ قرار دارند.این بدان معناست که روسیه، امارات و سایر تولیدکنندگان بزرگ نفت زمان کمی برای کنار گذاشتن بزرگ‌ترین صادرات خود دارند. در همین حین، آنها به پول بیشتری برای متنوع‌کردن اقتصاد خود نیاز دارند و واضح است که بیشتر این پول از صادرات نفت به‌دست می‌آید.

 به همین دلیل است که امارات به مقابله با شرکای خود در اوپک برخاسته است. در حالی‌که این کشور به قرارداد اوپک‌پلاس پایبند است ولی به دنبال منافع خود نیز هست. طبق گفته یکی از مقامات صنعت نفت امارات، «سهم بازار یک عامل کلیدی در اینجاست و ما سهم بازار بیشتری می‌خواهیم تا ذخایر خود را هر‌چه بیشتر به پول تبدیل کنیم، مخصوصا وقتی میلیاردها دلار برای توسعه آنها هزینه کرده‌ایم.»

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند