ترکیه با یونان و قبرس که اعضای اتحادیه اروپا هستند، بر سر منابع انرژی و قلمرو در منطقه دچار اختلاف است و تنش‌ها سال میلادی گذشته پس از اینکه ناوهای ترکیه و یونان کشتی‌های اکتشافی برای منابع هیدروکربن را اسکورت کردند، شدت گرفت.

رجب طیب اردوغان، در استان ساکاریا واقع در شمال‌غربی ترکیه اظهار کرد ترکیه سیگنال‌های گاز طبیعی را در شرق مدیترانه دریافت کرده و وعده داد به دفاع از حقوق ترکیه در این منطقه ادامه خواهد داد. وی بدون توضیح چندانی گفت حق ما هرچه که باشد، آن را به نحوی خواهیم گرفت و به فعالیت‌های اکتشافی نفت در شرق مدیترانه، قبرس و همه آن دریاها ادامه خواهیم داد.

سران اتحادیه اروپا آنکارا را به  اقدامات تنبیهی بر سر فعالیت‌های فراساحلی تهدید کرده بودند، اما پس از اینکه ترکیه کشتی اکتشافی خود را از آب‌های مورد منازعه خارج کرد، از تهدیدهای مذکور دست کشیدند. آنکارا از آن زمان سرگرم ترمیم روابط با اتحادیه اروپا و آتن بوده است.

پس از اینکه ترکیه کشتی اکتشافی عروج رئیس را در نوامبر و در بحبوحه تهدیدهای اتحادیه اروپا به بندر بازگرداند، آنکارا مذاکرات مستقیم با آتن را پس از یک وقفه پنج ساله از سرگرفت. دو طرف دو دور مذاکره از ژانویه برگزار کرده‌اند، اما اعلام کردند نباید منتظر هیچ نتایج فوری بود.

اظهارات اردوغان یک هفته پس از آن مطرح شد که اتحادیه اروپا ۵/ ۳ میلیارد یورو به ترکیه برای ادامه میزبانی پناهجویان سوری تا سال ۲۰۲۴ را وعده داد. آنکارا این کمک را رد کرد و آن را ناکافی خواند و از این بلوک خواست اقدامات قاطعانه‌تری برای افزایش همکاری انجام دهد.

بروکسل و آنکارا بر سر جزیره قبرس هم اختلاف‌نظر دارند. مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز پنج‌شنبه هشدار داده بود اگر اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد درخصوص تقسیم عادلانه قبرس اقدام نکنند، این کشور فعالیت‌هایش در شرق مدیترانه را از سر خواهد گرفت.

مذاکرات غیررسمی که تحت حمایت سازمان ملل متحد در آوریل انجام گرفت هیچ نتیجه قابل‌توجهی نداشت. آنکارا از دولت ترک‌‌نشین در شمال قبرس حمایت می‌کند و تنها کشوری است که دولت بخش جنوبی قبرس را به رسمیت نمی‌شناسد. براساس گزارش رویترز، اردوغان ۲۰ ژوئیه از شمال قبرس دیدار خواهد کرد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند