بخش انرژی ترکیه با اعلام کشف نفت در سه چاه فراساحلی جدید در ماه مه امسال توسط رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور نشان داد پرقدرت‌تر می‌شود. انتظار می‌رود با کشف اخیر، تولید نفت ترکیه که در حال حاضر بیش از ۶۱ هزار بشکه در روز است، به میزان ۶۸۰۰ بشکه در روز افزایش پیدا کند.

دو چاه آکوبای-۱ و ینی شهیر-۱ در استان جنوب شرقی دیاربکر و چاه سوم به نام میسینلی-۲ در استان شمال غربی قرقلرایلی قرار دارد. به گفته فاتح دونمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه، انتظار می‌رود آکوبای-۱  به میزان ۲۸۰۰ و ینی‌شهیر-۱  به میزان ۳هزار و میسینلی-۲  به میزان هزار بشکه در روز نفت تولید کنند.

این کشف پس از کشف بزرگ گاز طبیعی در اکتبر سال ۲۰۲۰ صورت گرفت. کشتی حفاری فاتح ۴۰۵ میلیارد متر مکعب گاز را در چاه تونا-۱ ‌در میدان گازی ساکاریا واقع در حدود ۱۰۰ مایلی ساحل دریای سیاه ترکیه کشف کرد که بزرگ‌ترین کشف گازی ترکیه تا این تاریخ است.

انتظار می‌رود گاز کشف شده تا سال ۲۰۲۳ به تولید برسد. پس از این کشف ترکیه قصد دارد به اکتشاف هیدروکربن در دریای سیاه ادامه دهد. اگر سطح پیش‌بینی شده درست باشد، تولید تونا-۱ می‌تواند به اندازه کافی گاز برای تامین ۳۰ درصد از نیازهای این کشور تا اوج تولیدش در سال ۲۰۲۵ را فراهم کند.

ترکیه قصد دارد در میدان گازی ساکاریا ۴۰ چاه تولیدی دیگر تا سال ۲۰۲۸ حفاری کند. تولید گاز می‌تواند وابستگی ترکیه به واردات انرژی از روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان را کمتر کرده و هزینه واردات ترکیه را که در حال حاضر حدود ۱۲ میلیارد دلار است، کاهش دهد.

وزیر انرژی ترکیه در ماه مه اعلام کرده بود احتمال اعلام اکتشافات گازی بیشتری در منطقه وجود دارد و گفته بود اخبار خوبی درباره فعالیت‌های اکتشافی در دریای سیاه وجود دارد. دونمز اظهار کرده بود برای اطلاعات جدید باید تا ژوئن صبر کنیم. کارها در ژوئن تکمیل خواهند شد.

رئیس‌جمهور ترکیه هم در ماه مه به این شایعات دامن زده و از انتظارات برای اعلام اکتشافات گازی جدید در آینده نزدیک خبر داد. انتظار می‌رود ترکیه برای کمک به توسعه فعالیت‌های اکتشافی خود در شرق مدیترانه، چاه‌های بیشتری حفاری کند. ترکیه تاکنون هشت چاه را تکمیل کرده که نشانه‌های وجود گاز طبیعی را داشتند اما ذخایر آنها به اندازه‌ای نبود که از نظر اقتصادی قابل بهره‌برداری باشد.

با این حال پس از درگیری با یونان و قبرس در سال ۲۰۲۰، اختلافات ارضی ممکن است مانع این پروژه شود. اردوغان امیدوار است اتحادیه اروپا که از سال ۲۰۱۶ ارتباطات تجاری خود را با ترکیه گسترش داده است این کشور را به دلیل اکتشاف بیشتر در شرق مدیترانه تحریم نکند.

یونان و قبرس با ترکیه بر سر منابع انرژی و محدوده اکتشافی در منطقه در آگوست گذشته مجادله داشتند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، جدیدترین کشف نفتی ترکیه به دارایی‌های انرژی این کشور اضافه می‌کند، اما مناقشات ارضی ممکن است ترکیه را مجبور کند بین روابط تجاری خوب با اتحادیه اروپا و اکتشافات گازی بیشتر در منطقه یکی را انتخاب کند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند