به گزارش اویل پرایس، یک روز پس از آنکه اعلام شد میدان نفتی الشراره لیبی تولید خود را پس از ماه‌ها تعطیلی به خاطر جنگ داخلی از سر گرفته، افراد مسلح وارد این میدان نفتی شدند و تولید مجددا متوقف شد. شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد این نیروهای مسلح تنها چند ساعت پس از اینکه کارگران در این میدان نفتی کار تعمیر و نگهداری را آغاز کرده بودند، به آنها دستور توقف کار را داده‌اند. شرکت ملی نفت لیبی از تمام کارمندانش خواسته از این دستور پیروی نکنند.

در بیانیه این شرکت آمده است: «این گروه مسلح که از شهر صبحا در جنوب کشور می‌آیند میدان نفتی الشراره را در دست گرفته، تفنگ‌هایشان را به سمت کارگران غیرمسلح نشانه رفته و آنها را مجبور به توقف تولید کرده‌اند.»

شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرده بود اولین فاز تولید در میدان نفتی الشراره با ظرفیت ۳۰ هزار بشکه در روز آغاز می‌شود و انتظار می‌رود به خاطر آسیب‌هایی که تعطیلی طولانی‌مدت به وجود آورده، رسیدن به ظرفیت کامل تولید ۹۰ روز طول بکشد. این میدان نفتی ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار بشکه در روز را دارد. لیبی همچنین تولید در یک میدان نفتی دیگر با نام الفیل را که متصل به الشراره است با ظرفیت ۷۰ هزار بشکه در روز آغاز کرده بود.

صنعت نفت لیبی پس از اینکه ارتش ملی این کشور که شعبه‌ای از دولت شرقی در لیبی است، پایانه‌های نفتی این کشور را اشغال کرد، متوقف شد.

از آن زمان درگیری‌ها ادامه دارد و تولید نفت لیبی از بیش از یک میلیون بشکه در روز به کمتر از ۱۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. صادرات نفت این کشور ۹۲ درصد طی ماه‌های ژانویه تا مه پایین آمده است. شرکت ملی نفت لیبی ماه گذشته اعلام کرد کل خسارتی که این کاهش تولید به بار آورده برابر با ۵ میلیارد دلار است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند