به گزارش اویل‌پرایس، شرکت‌های نفت و گاز هم از قافله عقب نمانده‌اند و شاید به‌نظر برسد در این شرایط بد تلاش می‌کنند وجهه عمومی کسب کنند یا تنها کار منطقی را که در این وضعیت باید انجام داد، انجام می‌دهند اما در واقع، غول‌های نفت و گاز تلاش می‌کنند به سهم خود کمک کنند.

به‌عنوان مثال شل ماه گذشته اعلام کرد که منابع خود را به سمت تولید بیشتر الکل ایزوپروپیل متمرکز کرده که ماده اصلی در تولید ضد عفونی‌کننده دست است. همچنین اعلام کرد که ۵/ ۲ میلیون لیتر از این ماده را به رایگان در اختیار بخش درمان هلند قرار می‌دهد. این ابرغول همچنین در ۱۵ هزار مرکز فروش خود در جهان برای کارکنان درمانی غذا و نوشیدنی رایگان و همچنین راننده کامیون و پرسنل تحویل را که برای حفظ تامین بسیار حیاتی هستند، را فراهم کرده است.

توتال هم به نوبه خود وعده کوپن‌های بنزین به ارزش ۲/ ۵۴ میلیون دلار معادل ۵۰ میلیون یورو به بیمارستان‌های فرانسوی داده و کمک‌هایی به انستیتو پاستور و سایر مراکز تحقیقاتی انجام داده است.

شرکت BP هم بنزین رایگان به خودروهای اورژانس انگلیسی و اسپانیایی و همچنین تحویل رایگان غذا و اقلام ضروری از جایگاه‌های سوخت خود عرضه می‌کند. این شرکت سوخت رایگان و کارت‌های سوخت را در آلمان، لهستان و استانبول ترکیه عرضه کرده و دو میلیون دلار به صندوق واکنش همبستگی کووید-۱۹ سازمان جهانی بهداشت اهدا کرده است.

شرکت اکسون با سازمان تحقیقاتی مرکز جهانی نوآوری پزشکی برای ساخت تجهیزات حفاظت شخصی قابل مصرف مجدد مانند محافظ‌های صورت و ماسک برای کارکنان درمانی همکاری می‌کند. این شرکت اعلام کرده که سازمان غذا و داروی آمریکا در حال حاضر سرگرم بازبینی نمونه‌های اولیه بوده و به محض اینکه به آنها چراغ سبز دهد، اکسون تولید را آغاز خواهد کرد. چنین تجهیزاتی در حال حاضر به شدت مورد نیاز هستند و کمبود ماسک N۹۵ در بسیاری از کانون‌های شیوع بیماری مشاهده می‌شود.

شرکت انی ایتالیا یک بیمارستان در رم برای درمان بسیاری از قربانیان کووید- ۱۹ راه‌اندازی کرده و با سایر بیمارستان‌ها در ایتالیا برای گسترش ظرفیت پذیرش بیماران و واکنش اضطراری همکاری می‌کند. این شرکت مجموعا ۳۳ میلیون دلار به تلاش‌های مختلفی مقابله با بیماری کرونا اهدا کرده است.

اگرچه ممکن است کمک‌های چند میلیون دلاری این شرکت‌ها با توجه به بزرگی و درآمدهای میلیاردی آنها ناچیز انگاشته شده و مورد انتقاد قرار گیرد، اما اگر این شرکت‌ها کمک هم نمی‌کردند همچنان زیر تیغ انتقاد قرار می‌گرفتند. از این نظر غول‌های نفتی هم مانند بانک‌های بزرگ در بحران مالی سال ۲۰۰۹-۲۰۰۸ هر کاری انجام دهند، عده‌ای راضی نخواهند شد.

براساس این گزارش، با این حال باید توجه داشت که شرکت‌هایی که به تلاش‌ها برای مقابله با ویروس کرونا پیوسته‌اند، به دلیل سقوط قیمت‌های نفت دستشان بسته شده و برای بقا تلاش می‌کنند. این شرکت‌ها ابتدا برنامه‌های هزینه سالانه خود را کاهش داده و سپس برنامه بازخرید سهام را نصف کرده‌اند. قدم بعدی آنها در صورت عدم‌بهبود قیمت‌های نفت، اخراج هزاران کارگر خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند