ولادیمیر فرولوف، دیپلمات سابق و تحلیلگر سیاست خارجی در مسکو در این باره اظهار کرد: روسیه از دولت نیکلاس مادورو فاصله نگرفته و به‌دنبال مقابله با تلاش‌های آمریکایی برای سرنگونی دولت حاکم در ونزوئلا است. پس از اینکه آمریکا در ماه‌های اخیر شرکت‌های تابعه روسنفت را به‌دلیل تجارت و همکاری با ونزوئلا هدف تحریم قرار داد، نگرانی‌ها نسبت به تحریم‌های گسترده‌تر افزایش یافت. آمریکا اخیرا به احتمال افزایش فشار روی بخش نفت روسیه برای کاهش تولید اشاره کرده است. این امر در پی تصمیم اخیر روسیه برای عدم کاهش بیشتر تولید و مخالفت با پیشنهاد اوپک روی داد که باعث شد عربستان سعودی به تلافی عدم همکاری روس‌ها، تولیدش را افزایش داده و قیمت‌ها را به پایین‌ترین حد چند دهه اخیر نزول دهد.

روس‌نفت اواخر شنبه هفته جاری اعلام کرد که به‌منظور حمایت از منافع سهامدارانش، پروژه‌های ونزوئلایی خود را به یک شرکت دولتی  روسی نه‌چندان معروف واگذار می‌کند. روس‌نفت که ۴۰‌درصد از نفت روسیه و پنج درصد از نفت جهان را تولید می‌کند و به سیستم مالی غربی وابستگی قابل‌توجهی دارد، نمی‌تواند ریسک تحریم‌های گسترده آمریکا که فعالیت‌های این شرکت را فلج خواهد کرد به جان بخرد. اوایل ماه میلادی جاری یک شرکت چینی اعلام کرد به‌دلیل ریسک ناشی از تحریم‌ها علیه شرکت‌های تابعه روس‌نفت، از این تولیدکننده روسی نفت خریداری نخواهد کرد. ایوان تیموفی یف، تحلیلگر شورای امور بین‌الملل روسیه در این باره اظهار کرد: تا فوریه کسب‌وکار ونزوئلایی روس‌نفت سودآور بود و ریسک تحریم‌ها را جبران می‌کرد اما اکنون در پی ریزش قیمت‌های نفت، تمایل به اجتناب از تحریم‌ها با نیاز به اجتناب از ضرر مصادف شده است.

این غول روسی تحت قراردادهای بازپرداخت وام‌های چند میلیارد دلاری که چند سال پیش منعقد شده بود، زیان‌های احتمالی خود را تعدیل کرده بود. طبق آخرین آمار موجود، شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا در مقایسه با ۶/ ۴میلیارد دلار بدهی در پایان سال ۲۰۱۷، تا سه ماه سوم سال ۲۰۱۹ تنها ۸۰۰ میلیون دلار به روس‌نفت بدهکار بود. درحالی‌که روس‌نفت ممکن است تلاش کند تحریم‌هایی که علیه شرکت‌های تابعه‌اش وضع شده است، برداشته شوند اما ریسک‌ها به قوت خود باقی هستند. فیودور لوکیانوف، مدیر شورای سیاست خارجی و دفاعی روسیه که به کرملین مشاوره می‌دهد، اظهار کرد: روس‌نفت تلاش می‌کند از خط آتش دور بماند اما هیچ چیز مانع از آن نخواهد شد که آمریکایی‌ها بهانه دیگری برای تحریم این شرکت پیدا کنند. روسیه درک می‌کند که مادورو در وضعیت وخیمی قرار دارد؛ به خصوص اکنون که قیمت‌های نفت به پایین‌ترین حد ممکن سقوط کرده است اما اخلاق پوتین این است که باید در شرایط دشوار با شرکا بمانید.

نیکلاس مادورو روز شنبه در تلویزیون دولتی ونزوئلا اعلام کرد رئیس‌جمهور پوتین از طریق سفیرش پیامی به من فرستاده و حمایت استراتژیک و یکپارچه از ونزوئلا در همه زمینه‌ها را مورد تاکید مجدد قرار داده است. به گفته فرولوف، مسکو بر این باور است که مادورو در جنگ با اپوزیسیون برنده خواهد شد و می‌تواند در انتخابات پارلمانی امسال برنده شود. روسیه با وجود حمایت آمریکا و متحدانش از خوآن گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا، دست از حمایت از دولت مادورو نکشیده است. براساس گزارش بلومبرگ، قرارداد فروش دارایی‌های روس‌نفت در ونزوئلا به ایگور سچین، مدیرعامل روس‌نفت کنترل بیشتری می‌دهد زیرا این شرکت ۶/ ۹ درصد سهم خود را در این معامله دریافت می‌کند و ممکن است سهم دولت در روس‌نفت به پایین سهم عمده کاهش پیدا کند. البته نه این شرکت و نه دولت روسیه درباره اینکه این قرارداد مالکیت دولت را به پایین ۵۰ درصد خواهد رساند، اظهارنظر نکرده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند