خبرگزاری بلتای بلاروس به نقل از الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس نوشت: اگر روسیه حجم نفت مورد نیاز ما را تامین نکند، ما از خط لوله ترانزیتی نفت برخواهیم داشت. وی گفت: پالایشگاه‌ها در بلاروس تنها ۵۰۰ هزار تن نفت روسیه را در ژانویه دریافت کردند که کمتر از ۲ میلیون تن برنامه‌ریزی شده بود. این تهدید اختلاف دو کشور بر سر تامین نفت را تشدید خواهد کرد و اختلافات ژئوپلیتیک بزرگ‌تری را برملا کرد. رئیس‌جمهور بلاروس مسکو را متهم کرد تلاش می‌کند همسایه خود را ببلعد و به خاک خود ضمیمه کند.

پس از اینکه مسکو و مینسک نتوانستند درباره قرارداد جدید تامین نفت برای سال ۲۰۲۰ به توافق برسند، روسیه عرضه نفت به پالایشگاه‌های بلاروس را از اول ژانویه متوقف کرد با این حال بخشی از جریان صادراتش را در چهارم ژانویه احیا کرد. بلاروس برای تامین بیش از ۸۰ درصد نیازهای انرژی خود به روسیه متکی است. این کشور مسیر ترانزیت مهمی برای نفت و گاز روسیه به مقصد غرب اروپاست. خط لوله دروژبا که از خاک روسیه عبور می‌کند، حدود یک میلیون بشکه در روز نفت روسیه را به اروپا شامل کشورهای لهستان و آلمان انتقال می‌دهد.

بلاروس سرگرم مذاکره با لهستان برای دریافت نفت آمریکا و عربستان سعودی از طریق یک خط لوله در گدانسک است.

براساس گزارش رویترز، اختلاف نفتی بخشی از یک اختلاف سیاسی گسترده میان مسکو و مینسک برای تشکیل یک کشور واحد است که در ابتدا در دهه ۱۹۹۰ اعلام شده بود.

روسای‌جمهور دو کشور هفته گذشته دیدار کردند؛ اما موفق نشدند درباره قرارداد نفتی برای سال ۲۰۲۰ به توافق برسند.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند