به گزارش پلاتس، دیمیتری کوزاک، معاون نخست‌وزیر روسیه در پاسخ به سوالی درباره زمان عملیاتی شدن خط لوله گاز «نورد استریم۲» گفت: این خط لوله اواسط سال میلادی آینده راه‌اندازی خواهد شد.

اظهارات وی درحالی مطرح شد که الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه یک روز قبل گفته بود: خط لوله گاز «نورد استریم۲» همان‌طور که پیش از این توسط شرکت گازپروم برنامه‌ریزی شده بود، همچنان ممکن است در اواخر سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شود. با این حال زمان راه‌اندازی این خط لوله به سرعت از سرگیری ساخت و پر کردن این خط لوله بستگی دارد. دانمارک مجوز نهایی برای تکمیل ساخت خط لوله گاز «نورد‌استریم۲» را در ۳۰ اکتبر صادر کرد. زمان کار برای احداث بخشی از این خط لوله در آب‌های دانمارک برای زمان آغاز جریان یافتن گاز در این خط لوله کلیدی مانده است.

احتمال تاخیر در ساخت خط لوله گاز «نورد استریم۲» هم موضع روسیه در مذاکرات برای توافق ترانزیت جدید با شرکت نفت و گاز اوکراین را ضعیف می‌کند. اوکراین در سال ۲۰۱۸ حدود ۸۷ میلیارد مترمکعب یا معادل حدود ۴۴ درصد از گاز روسیه را ترانزیت کرد اما این حجم به محض اینکه خط لوله گاز «نورد استریم۲» و «ترک استریم» راه‌اندازی شود، کاهش پیدا خواهد کرد. دو طرف هنوز تاریخی برای دور جدید مذاکرات وزیران میان اتحادیه اروپا، روسیه و اوکراین تعیین نکرده‌اند. اگرچه انتظار می‌رود این نشست سه‌جانبه در اواخر نوامبر برگزار شود فعلا فقط مذاکرات فنی درباره ترانزیت آتی گاز روسیه از طریق اوکراین به اروپا انجام شده است. براساس این گزارش، معاون نخست‌وزیر روسیه گفت: این کشور مخالف جنگ‌های گازی است و ما تلاش خواهیم کرد که مطمئن شویم چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

گازپروم دوشنبه گذشته پیشنهاد کرد قرارداد ترانزیت با شرکت نفت و گاز اوکراین تحت قرارداد ۱۰ ساله بعدی یا تحت یک توافق جدید در قبال انصراف شرکت نفت و گاز از تمامی ادعاهای خود علیه این شرکت روسی، به مدت یک سال دیگر تمدید شود. وزیر انرژی اوکراین در تلویزیون ملی این پیشنهاد را غیرقابل قبول خواند، اما روسیه هنوز پاسخ رسمی از اوکراین درباره این پیشنهاد دریافت نکرده است. توافق فعلی میان گازپروم و نفت و گاز در آخر سال ۲۰۱۹ به پایان می‌رسد و این نگرانی وجود دارد که بدون یک توافق جدید از اول ژانویه سال ۲۰۲۰، ترانزیت گاز روسیه به اروپا از طریق اوکراین مختل شود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند